Parkstad Limburg Stadion
Kerkrade, Nederländerna·

- Kapacitet
- 19 979
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2010 till december 2025. 77 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Roda på sin hemmaplan2010/11–2023/24
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 18 | 7 | 9 | 2 | 35 | 18 | +17 | 30 | 1.67 | 6 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 10 | 1 | 6 | 34 | 25 | +9 | 31 | 1.82 | 4 |
| 2012/13 | Eredivisie | 17 | 6 | 8 | 3 | 29 | 18 | +11 | 26 | 1.53 | 6 |
| 2013/14 | Eredivisie | 17 | 4 | 4 | 9 | 21 | 30 | -9 | 16 | 0.94 | 3 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | Eredivisie | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 73 | 28 | 22 | 23 | 121 | 101 | +20 | 106 | 1.45 | 19 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Roda på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Roda vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
6och 1 till
Räddade en poäng
10och 5 till
Tappade ledningen
17och 12 till
Läst ur målen i 73 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Roda här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ADO Den Haag | 5 | 2 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 8 | 1.60 |
| NAC Breda | 5 | 2 | 1 | 2 | 14 | 10 | +4 | 7 | 1.40 |
| Ajax | 4 | 3 | 1 | 0 | 10 | 4 | +6 | 10 | 2.50 |
| PSV Eindhoven | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1.25 |
| Vitesse | 4 | 0 | 2 | 2 | 6 | 11 | -5 | 2 | 0.50 |
| AZ Alkmaar | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 7 | -1 | 5 | 1.25 |
| Groningen | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 8 | -4 | 3 | 0.75 |
| Heracles | 4 | 1 | 1 | 2 | 9 | 11 | -2 | 4 | 1.00 |
| Utrecht | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Feyenoord | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 7 | 1.75 |
Visa alla23 klubbar
| Heerenveen | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 | 1.25 |
| NEC Nijmegen | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 7 | -5 | 1 | 0.25 |
| Twente | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Excelsior | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 10 | -8 | 3 | 1.00 |
| VVV Venlo | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 11 | -8 | 0 | 0.00 |
| RKC Waalwijk | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| PEC Zwolle | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Willem II | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| De Graafschap | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Fortuna Sittard | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| GO Ahead Eagles | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| Cambuur | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Den Bosch | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 77 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 234 mål, 128 av hemmalaget och 106 av gästen
Klockan bygger på 77 av arenans 77 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 234 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Roda på arenan.
- 1Sanharib Malki24mål
- 2M. Junker14mål
- 3G. Hupperts9mål
- 4M. Donald8mål
- 5Morten Skoubo6mål
- 6R. Vormer5mål
- 7A. Djoum5mål
- 8K. Németh5mål
- 9F. Demouge5mål
- 10Willem Marco Janssen4mål
Listorna bygger på 77 av arenans 77 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 234 mål.