NV ARENA
St. Pölten, Österrike·

- Kapacitet
- 8 000
- Underlag
- Naturgräs
Bundesliga, Cup, UEFA Europa League och 2 andra tävlingar, maj 2014 till oktober 2025. 104 spelade matcher.
Har även hetat NV Arena (2016–2026)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
SKN ST. Polten på sin hemmaplan2014/15–2025/26
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2014/15 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2016/17 | Bundesliga | 18 | 5 | 6 | 7 | 24 | 33 | -9 | 21 | 1.17 | 2 |
| 2016/17 | Cup | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2017/18 | Bundesliga | 18 | 2 | 3 | 13 | 11 | 37 | -26 | 9 | 0.50 | 4 |
| 2018/19 | Bundesliga | 16 | 5 | 4 | 7 | 19 | 22 | -3 | 19 | 1.19 | 5 |
| 2019/20 | Bundesliga | 16 | 3 | 6 | 7 | 17 | 35 | -18 | 15 | 0.94 | 3 |
| 2019/20 | Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 6 | +2 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2020/21 | Bundesliga | 17 | 1 | 5 | 11 | 16 | 31 | -15 | 8 | 0.47 | 3 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 99 | 21 | 26 | 52 | 107 | 182 | -75 | 89 | 0.90 | 20 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för SKN ST. Polten på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta SKN ST. Polten vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Räddade en poäng
9och 4 till
Tappade ledningen
16och 11 till
Läst ur målen i 96 matcher. 3 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött SKN ST. Polten här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Red Bull Salzburg | 10 | 9 | 1 | 0 | 36 | 7 | +29 | 28 | 2.80 |
| Austria Vienna | 10 | 4 | 3 | 3 | 12 | 11 | +1 | 15 | 1.50 |
| SCR Altach | 9 | 5 | 2 | 2 | 16 | 12 | +4 | 17 | 1.89 |
| Sturm Graz | 9 | 5 | 2 | 2 | 18 | 7 | +11 | 17 | 1.89 |
| Rapid Vienna | 9 | 6 | 3 | 0 | 23 | 7 | +16 | 21 | 2.33 |
| Admira Wacker | 9 | 3 | 5 | 1 | 14 | 10 | +4 | 14 | 1.56 |
| SV Mattersburg | 8 | 2 | 3 | 3 | 7 | 6 | +1 | 9 | 1.13 |
| Wolfsberger AC | 8 | 5 | 2 | 1 | 18 | 6 | +12 | 17 | 2.13 |
| Lask Linz | 6 | 5 | 1 | 0 | 13 | 4 | +9 | 16 | 2.67 |
| Ried | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 | -6 | 4 | 0.67 |
Visa alla19 klubbar
| TSV Hartberg | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 7 | 1.75 |
| WSG Wattens | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | -3 | 4 | 1.33 |
| Wacker Innsbruck | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 | 7 | -2 | 1 | 0.50 |
| PSV Eindhoven | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Botev Plovdiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Austria Lustenau | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Austria Klagenfurt | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Grödig | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Schwarz-Weiß Bregenz | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 104 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 281 mål, 103 av hemmalaget och 178 av gästen
Klockan bygger på 101 av arenans 104 spelade matcher (97 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 281 mål. De 3 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för SKN ST. Polten på arenan.
- 1A. Schmidt8mål
- 2R. Gartler8mål
- 3Dani Segovia7mål
- 4R. Ljubičić5mål
- 5D. Schütz5mål
- 6Pak Kwang-Ryong5mål
- 7D. Hugi4mål
- 8Manuel Hartl3mål
- 9K. Luckassen3mål
- 10A. Keita3mål
Listorna bygger på 101 av arenans 104 spelade matcher (97 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 281 mål. De 3 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.