MEWA ARENA
Mainz, Tyskland·

- Byggd
- 2011
- Kapacitet
- 34 034
- Underlag
- Naturgräs
Bundesliga, DFB Pokal, UEFA Europa Conference League och 1 tävling till, augusti 2021 till augusti 2026. 99 spelade matcher.
Har även hetat Mewa Arena (2025–2027)
FSV Mainz 05 har ytterligare 17 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
FSV Mainz 05 på sin hemmaplan2021/22–2026/27
Visa säsong för säsong11 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021/22 | Bundesliga | 17 | 10 | 5 | 2 | 33 | 11 | +22 | 35 | 2.06 | 9 |
| 2021/22 | DFB Pokal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022/23 | Bundesliga | 17 | 6 | 6 | 5 | 31 | 25 | +6 | 24 | 1.41 | 4 |
| 2022/23 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Bundesliga | 17 | 6 | 5 | 6 | 23 | 18 | +5 | 23 | 1.35 | 5 |
| 2024/25 | Bundesliga | 17 | 6 | 8 | 3 | 24 | 18 | +6 | 26 | 1.53 | 5 |
| 2024/25 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | Bundesliga | 17 | 4 | 5 | 8 | 21 | 25 | -4 | 17 | 1.00 | 2 |
| 2025/26 | DFB Pokal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 6 | 6 | 0 | 0 | 13 | 2 | +11 | 18 | 3.00 | 4 |
| 2026/27 | Bundesliga | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| Totalt | 96 | 39 | 30 | 27 | 148 | 111 | +37 | 147 | 1.53 | 30 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för FSV Mainz 05 på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta FSV Mainz 05 vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
6och 1 till
Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
21och 16 till
Läst ur målen i 96 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött FSV Mainz 05 här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bayern München | 7 | 4 | 0 | 3 | 18 | 12 | +6 | 12 | 1.71 |
| VfB Stuttgart | 6 | 3 | 2 | 1 | 11 | 6 | +5 | 11 | 1.83 |
| SC Freiburg | 5 | 2 | 3 | 0 | 5 | 3 | +2 | 9 | 1.80 |
| VfL Wolfsburg | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 9 | -2 | 5 | 1.00 |
| Borussia Mönchengladbach | 5 | 1 | 3 | 1 | 4 | 7 | -3 | 6 | 1.20 |
| Borussia Dortmund | 5 | 3 | 0 | 2 | 6 | 7 | -1 | 9 | 1.80 |
| 1899 Hoffenheim | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 10 | -8 | 1 | 0.20 |
| Bayer Leverkusen | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 8 | +6 | 10 | 2.00 |
| Eintracht Frankfurt | 5 | 0 | 4 | 1 | 6 | 7 | -1 | 4 | 0.80 |
| FC Augsburg | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 10 | -8 | 1 | 0.20 |
Visa alla31 klubbar
| RB Leipzig | 5 | 2 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.40 |
| Union Berlin | 5 | 2 | 3 | 0 | 7 | 4 | +3 | 9 | 1.80 |
| Werder Bremen | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 8 | 2.00 |
| VfL Bochum | 4 | 0 | 0 | 4 | 2 | 10 | -8 | 0 | 0.00 |
| 1. FC Köln | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 7 | -4 | 5 | 1.25 |
| 1. FC Heidenheim | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Hertha BSC | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.50 |
| FC St. Pauli | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| Arminia Bielefeld | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Strasbourg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Hamburger SV | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| SpVgg Greuther Fürth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| SV Darmstadt 98 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| SC Paderborn 07 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Holstein Kiel | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rosenborg | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Fiorentina | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Zrinjski | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sigma Olomouc | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Samsunspor | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 99 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 273 mål, 151 av hemmalaget och 122 av gästen
Klockan bygger på 99 av arenans 99 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 273 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för FSV Mainz 05 på arenan.
- 1Lee Jae-Sung23mål
- 2J. Burkardt22mål
- 3M. Ingvartsen10mål
- 4N. Amiri9mål
- 5K. Onisiwo9mål
- 6L. Barreiro8mål
- 7S. Widmer7mål
- 8P. Nebel6mål
- 9N. Weiper6mål
- 10Aarón Martín4mål
Listorna bygger på 99 av arenans 99 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 273 mål.