Meadow Lane
Nottingham, Nottinghamshire, England·

- Kapacitet
- 19 588
- Underlag
- Naturgräs
League Two, FA Cup, League One och 1 tävling till, november 2016 till augusti 2026. 128 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Notts County på sin hemmaplan2017/18–2026/27
Visa säsong för säsong12 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | League Two | 23 | 14 | 7 | 2 | 43 | 19 | +24 | 49 | 2.13 | 9 |
| 2018/19 | League Two | 22 | 5 | 8 | 9 | 23 | 34 | -11 | 23 | 1.05 | 5 |
| 2019/20 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2021/22 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | League Two | 23 | 12 | 2 | 9 | 51 | 42 | +9 | 38 | 1.65 | 5 |
| 2023/24 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2023/24 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | League Two | 24 | 10 | 5 | 9 | 31 | 22 | +9 | 35 | 1.46 | 10 |
| 2024/25 | FA Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2025/26 | League Two | 24 | 13 | 5 | 6 | 45 | 25 | +20 | 44 | 1.83 | 8 |
| 2026/27 | League One | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 | 0 |
| Totalt | 126 | 59 | 28 | 39 | 215 | 158 | +57 | 205 | 1.63 | 38 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Notts County på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Notts County vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
8och 3 till
Tappade ledningen
18och 13 till
Läst ur målen i 126 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Notts County här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Swindon Town | 5 | 1 | 0 | 4 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.60 |
| Colchester | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 5 | 0 | 5 | 1.00 |
| Crawley Town | 5 | 1 | 0 | 4 | 6 | 14 | -8 | 3 | 0.60 |
| Crewe | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 8 | -3 | 4 | 0.80 |
| Grimsby | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 9 | -4 | 4 | 0.80 |
| Newport County | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 10 | -5 | 4 | 0.80 |
| Chesterfield | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | 1.75 |
| Milton Keynes Dons | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 10 | -3 | 4 | 1.00 |
| Accrington ST | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.00 |
| Cheltenham | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 9 | -1 | 6 | 1.50 |
Visa alla51 klubbar
| Morecambe | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 9 | -9 | 1 | 0.25 |
| Tranmere | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 12 | -8 | 0 | 0.00 |
| AFC Wimbledon | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 | 2.00 |
| Walsall | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Gillingham | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 |
| Cambridge United | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Carlisle United | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Mansfield Town | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 4 | 1.33 |
| Forest Green | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 4 | 1.33 |
| Lincoln | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 4 | 1.33 |
| Barrow | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Harrogate Town | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Salford City | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 3 | +4 | 9 | 3.00 |
| Fleetwood Town | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Bradford | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Oldham | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Port Vale | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Shrewsbury | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.50 |
| Doncaster | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Exeter City | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| Stevenage | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.50 |
| Barnet | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Yeovil Town | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 |
| Bromley | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Leicester | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Burton Albion | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Bristol Rovers | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Northampton | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rochdale | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Bury | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Coventry | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Wycombe | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Luton | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Macclesfield | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Sutton United | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 3 | +1 | 3 | 3.00 |
| Wrexham | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Alfreton Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Stockport County | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 3 | 3.00 |
| Belper Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Coalville Town | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Tamworth | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 128 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 379 mål, 219 av hemmalaget och 160 av gästen
Klockan bygger på 128 av arenans 128 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 379 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Notts County på arenan.
- 1A. Jatta21mål
- 2D. Crowley17mål
- 3M. Langstaff17mål
- 4Jon Stead14mål
- 5D. McGoldrick13mål
- 6J. Grant9mål
- 7J. Jones9mål
- 8M. Dennis9mål
- 9K. Hemmings7mål
- 10J. Forte5mål
Listorna bygger på 128 av arenans 128 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 379 mål.