Marienlyst Stadion
Drammen, Norge·

- Kapacitet
- 8 935
- Underlag
- artificial turf
Eliteserien, NM Cupen, UEFA Europa League och 1 tävling till, juli 2014 till november 2025. 159 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Stromsgodset på sin hemmaplan2014/15–2025
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | UEFA Champions League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2016 | Eliteserien | 15 | 9 | 5 | 1 | 30 | 15 | +15 | 32 | 2.13 | 5 |
| 2017 | Eliteserien | 15 | 10 | 3 | 2 | 30 | 16 | +14 | 33 | 2.20 | 3 |
| 2018 | Eliteserien | 15 | 5 | 4 | 6 | 26 | 19 | +7 | 19 | 1.27 | 5 |
| 2019 | Eliteserien | 15 | 6 | 3 | 6 | 29 | 28 | +1 | 21 | 1.40 | 3 |
| 2020 | Eliteserien | 15 | 3 | 6 | 6 | 19 | 29 | -10 | 15 | 1.00 | 2 |
| 2021 | Eliteserien | 15 | 8 | 4 | 3 | 33 | 12 | +21 | 28 | 1.87 | 5 |
| 2021/22 | NM Cupen | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022 | Eliteserien | 15 | 7 | 2 | 6 | 32 | 25 | +7 | 23 | 1.53 | 4 |
| 2023 | Eliteserien | 15 | 8 | 1 | 6 | 22 | 15 | +7 | 25 | 1.67 | 5 |
| 2024 | Eliteserien | 15 | 7 | 4 | 4 | 19 | 14 | +5 | 25 | 1.67 | 5 |
| 2024 | NM Cupen | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2025 | Eliteserien | 15 | 3 | 1 | 11 | 16 | 35 | -19 | 10 | 0.67 | 1 |
| Totalt | 158 | 69 | 34 | 55 | 273 | 220 | +53 | 241 | 1.53 | 39 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Stromsgodset på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Stromsgodset vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
13och 8 till
Läst ur målen i 156 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Stromsgodset här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Haugesund | 10 | 3 | 2 | 5 | 10 | 16 | -6 | 11 | 1.10 |
| Molde | 10 | 5 | 2 | 3 | 18 | 14 | +4 | 17 | 1.70 |
| Rosenborg | 10 | 4 | 2 | 4 | 13 | 15 | -2 | 14 | 1.40 |
| Sarpsborg 08 FF | 10 | 1 | 2 | 7 | 9 | 25 | -16 | 5 | 0.50 |
| Brann | 9 | 2 | 2 | 5 | 11 | 23 | -12 | 8 | 0.89 |
| Kristiansund BK | 9 | 4 | 2 | 3 | 17 | 22 | -5 | 14 | 1.56 |
| Lillestrom | 9 | 2 | 2 | 5 | 14 | 22 | -8 | 8 | 0.89 |
| Tromso | 9 | 5 | 1 | 3 | 14 | 12 | +2 | 16 | 1.78 |
| Valerenga | 9 | 3 | 1 | 5 | 14 | 15 | -1 | 10 | 1.11 |
| Bodo/Glimt | 9 | 5 | 1 | 3 | 16 | 13 | +3 | 16 | 1.78 |
Visa alla29 klubbar
| ODD Ballklubb | 9 | 1 | 3 | 5 | 6 | 15 | -9 | 6 | 0.67 |
| Viking | 9 | 4 | 2 | 3 | 11 | 10 | +1 | 14 | 1.56 |
| Stabaek | 8 | 3 | 2 | 3 | 15 | 14 | +1 | 11 | 1.38 |
| Sandefjord | 8 | 3 | 1 | 4 | 16 | 14 | +2 | 10 | 1.25 |
| Aalesund | 5 | 1 | 2 | 2 | 6 | 8 | -2 | 5 | 1.00 |
| Ham-Kam | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 8 | 2.00 |
| Start | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.00 |
| Mjondalen | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 6 | 2.00 |
| Ranheim | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sogndal | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| KFUM Oslo | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Fredrikstad | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Sonderjyske | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| FCSB | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| HNK Hajduk Split | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Mlada Boleslav | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Partizani | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Bryne | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| jerv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 159 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 483 mål, 265 av hemmalaget och 218 av gästen
Klockan bygger på 157 av arenans 159 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 483 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Stromsgodset på arenan.
- 1M. Pedersen23mål
- 2E. Andersen17mål
- 3J. Hove17mål
- 4H. Stengel15mål
- 5G. Valsvik11mål
- 6T. Nguen10mål
- 7F. Friday10mål
- 8L. Vilsvik9mål
- 9E. Melkersen9mål
- 10T. Gulliksen8mål
Listorna bygger på 157 av arenans 159 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 483 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.