MAPFRE Stadium
USA·
Major League Soccer, US Open Cup och FIFA World Cup qualification, mars 2015 till december 2020. 109 spelade matcher.
Columbus Crew har ytterligare 2 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
Columbus Crew på sin hemmaplan2015–2020
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | Major League Soccer | 20 | 11 | 4 | 5 | 44 | 28 | +16 | 37 | 1.85 | 4 |
| 2016 | Major League Soccer | 17 | 6 | 8 | 3 | 31 | 25 | +6 | 26 | 1.53 | 5 |
| 2017 | Major League Soccer | 19 | 13 | 3 | 3 | 38 | 18 | +20 | 42 | 2.21 | 7 |
| 2018 | Major League Soccer | 18 | 12 | 4 | 2 | 33 | 21 | +12 | 40 | 2.22 | 5 |
| 2018 | US Open Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019 | Major League Soccer | 17 | 6 | 5 | 6 | 21 | 22 | -1 | 23 | 1.35 | 4 |
| 2019 | US Open Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2020 | Major League Soccer | 13 | 12 | 0 | 1 | 27 | 7 | +20 | 36 | 2.77 | 8 |
| Totalt | 107 | 61 | 25 | 21 | 199 | 126 | +73 | 208 | 1.94 | 34 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Columbus Crew på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Columbus Crew vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
10och 5 till
Tappade ledningen
21och 16 till
Läst ur målen i 107 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Columbus Crew här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Philadelphia Union | 9 | 2 | 1 | 6 | 6 | 13 | -7 | 7 | 0.78 |
| New York Red Bulls | 9 | 1 | 3 | 5 | 10 | 15 | -5 | 6 | 0.67 |
| New York City FC | 9 | 1 | 3 | 5 | 15 | 22 | -7 | 6 | 0.67 |
| Chicago Fire | 9 | 0 | 4 | 5 | 8 | 21 | -13 | 4 | 0.44 |
| Toronto FC | 8 | 1 | 5 | 2 | 12 | 14 | -2 | 8 | 1.00 |
| CF Montreal | 8 | 2 | 2 | 4 | 13 | 18 | -5 | 8 | 1.00 |
| New England Revolution | 6 | 0 | 1 | 5 | 3 | 10 | -7 | 1 | 0.17 |
| Orlando City SC | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 10 | -4 | 4 | 0.80 |
| DC United | 5 | 1 | 1 | 3 | 3 | 11 | -8 | 4 | 0.80 |
| Seattle Sounders | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 10 | -6 | 3 | 0.75 |
Visa alla25 klubbar
| Atlanta United FC | 4 | 3 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 | 9 | 2.25 |
| Portland Timbers | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 6 | +3 | 9 | 2.25 |
| FC Dallas | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.00 |
| Los Angeles Galaxy | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | 0.33 |
| Sporting Kansas City | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| San Jose Earthquakes | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Houston Dynamo | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Vancouver Whitecaps | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 |
| Real Salt Lake | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 0 | 0.00 |
| Colorado Rapids | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Minnesota United FC | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Cincinnati | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Nashville SC | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Los Angeles FC | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Pittsburgh Riverhounds | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 109 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 332 mål, 204 av hemmalaget och 128 av gästen
Klockan bygger på 109 av arenans 109 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 332 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Columbus Crew på arenan.
- 1G. Zardes30mål
- 2K. Kamara22mål
- 3Justin Meram21mål
- 4O. Kamara20mål
- 5F. Higuaín18mål
- 6Pedro Santos15mål
- 7E. Finlay15mål
- 8H. Afful5mål
- 9L. Zelarayán5mål
- 10David Accam4mål
Listorna bygger på 109 av arenans 109 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 332 mål.