FootSam
FOOTBALL DATA

MAPEI Stadium - Città del Tricolore

Reggio Emilia, Italien·SassuoloReggiana

1.47poäng per match
40 %hemmavinster
224spelade matcher
Kapacitet
23 717
Underlag
Naturgräs

Serie A, Serie B, Coppa Italia och 4 andra tävlingar, augusti 2015 till maj 2026. 312 spelade matcher.

16 matcherobesegrade i rad här 2024–2025 för Sassuolo. 14 vinster, 2 oavgjorda.
6–1mot Cittadella 2024 — den största segern platsen sett.

Har även hetat Mapei Stadium – Città del Tricolore (2015–2019)

Sassuolo och Reggiana har ytterligare 42 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Sassuolo

Sassuolo på den arena klubben delar2015/16–2025/26

1.47poäng per match
40 %vinstprocent
905975V–O–F på 224 matcher
334308målskillnad +26
57hållna nollor
53matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2015/16–2025/26
Visa säsong för säsong21 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2015/16Serie A198832520+5321.685
2016/17UEFA Europa League100102-200.000
2016/17Serie A197392728-1241.264
2016/17Coppa Italia100112-100.000
2017/18Serie A194781122-11191.006
2017/18Coppa Italia220041+363.001
2018/19Serie A2051053436-2251.256
2018/19Coppa Italia220072+563.000
2019/20Serie A198384433+11271.423
2019/20Coppa Italia210122031.501
2020/21Serie A197843127+4291.534
2020/21Coppa Italia100102-200.000
2021/22Serie A196672730-3241.262
2021/22Coppa Italia110010+133.001
2022/23Serie A198472423+1281.476
2023/24Serie A195592334-11201.053
2023/24Coppa Italia101000011.001
2024/25Serie B2015234517+28472.359
2024/25Coppa Italia110021+133.000
2025/26Serie A199282526-1291.534
2025/26Coppa Italia110010+133.001
Totalt224905975334308+263291.4757
II · Klubben

Historien

Rekorden — Sassuolo

Ytterligheterna för Sassuolo på den här arenan

16obesegrad i följd28 sep. 2024 – 1 maj 202514 vinster, 2 oavgjorda
12raka segrar5 okt. 2024 – 1 mars 2025
4hållna nollor i följd26 okt. 2024 – 29 nov. 2024
6raka förluster18 jan. 2017 – 1 apr. 2017

Största segrar

5 okt. 2024Sassuolo61Cittadella+5 mål
29 juli 2020Sassuolo50Genoa+5 mål
2 okt. 2022Sassuolo50Salernitana+5 mål
21 maj 2017Sassuolo62Cagliari+4 mål
12 aug. 2018Sassuolo51Ternana+4 mål

Största förluster

28 feb. 2024Sassuolo16Napoli+5 mål emot
8 feb. 2026Sassuolo05Inter+5 mål emot
29 dec. 2018Sassuolo26Atalanta+4 mål emot
30 sep. 2018Sassuolo14AC Milan+3 mål emot
28 sep. 2019Sassuolo14Atalanta+3 mål emot

Vändningarna — Sassuolo

Hur ofta Sassuolo vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

18
23 aug. 2015Napoli21låg under med 1
21 feb. 2016Empoli32låg under med 1
16 okt. 2016Crotone21låg under med 1
15 jan. 2017Palermo41låg under med 1
15 apr. 2017Sampdoria21låg under med 1

och 13 till

Räddade en poäng

32
5 maj 2019Frosinone22låg under med 2
28 juni 2020Hellas Verona33låg under med 2
15 juli 2020Juventus33låg under med 2
23 okt. 2020Torino33låg under med 2
1 dec. 2021Napoli22låg under med 2

och 27 till

Tappade ledningen

37
9 dec. 2018Fiorentina33ledde med 2
8 dec. 2019Cagliari22ledde med 2
14 apr. 2024AC Milan33ledde med 2
27 sep. 2015Chievo11ledde med 1
7 feb. 2016Palermo22ledde med 1

och 32 till

Läst ur målen i 222 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Sassuolo

Hur det gått för lagen som mött Sassuolo här

49klubbar har gästat
29av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Atalanta116232612+14201.82
Lazio105141410+4161.60
AC Milan106221710+7202.00
Napoli104512213+9171.70
Udinese1035298+1141.40
Juventus106132112+9191.90
AS Roma105411611+5191.90
Bologna10541148+6191.90
Fiorentina102351418-490.90
Torino102711110+1131.30
Visa alla49 klubbar
Inter106041811+7181.80
Cagliari91441017-770.78
Genoa93241017-7111.22
Sampdoria92251017-780.89
Hellas Verona82151317-470.88
Spezia712439-650.71
Empoli6204914-561.00
Chievo412146-251.25
SPAL412145-151.25
Frosinone412155051.25
Salernitana4013212-1010.25
Parma413032+161.50
Lecce420287+161.50
Crotone300338-500.00
Cremonese310265+131.00
Palermo301248-410.33
Benevento201123-110.50
Bari201123-110.50
Cesena210133031.50
Cittadella200228-600.00
Brescia200205-500.00
Pisa201123-110.50
Reggiana200217-600.00
Monza220031+263.00
Catanzaro210121+131.50
Ternana100115-400.00
Venezia100113-200.00
Carpi100101-100.00
Perugia110021+133.00
Pescara110030+333.00
Genk110020+233.00
Juve Stabia100102-200.00
Como100112-100.00
Modena100102-200.00
Sudtirol100135-200.00
Catania100112-100.00
Carrarese100102-200.00
Mantova100101-100.00
Cosenza100112-100.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

14 213i snitt
19 674som mest
9 343som minst
26 okt. 2025Sassuolo01AS Roma19 674 på plats
24 nov. 2025Sassuolo22Pisa9 343 på plats

Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 312 spelade matcher (6 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 312 färdigspelade matcher

2.72mål per match
849mål totalt
56 %båda lagen målat
52 %över 2,5 mål
29 %över 3,5 mål
20mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

1–13913 %
1–03511 %
2–1289 %
2–2268 %
1–2258 %

Målrikaste matcherna

21 maj 2017Sassuolo62Cagliari8 mål
29 dec. 2018Sassuolo26Atalanta8 mål
2 sep. 2018Sassuolo53Genoa8 mål
16 mars 2019Sassuolo35Sampdoria8 mål
19 jan. 2025Sassuolo53Sudtirol8 mål

Målklockan

När målen faller här — 839 mål, 435 av hemmalaget och 404 av gästen

118
14 %1–15
124
15 %16–30
154
18 %31–45
127
15 %46–60
143
17 %61–75
173
21 %76–90
Hemmalaget 435 Gästen 404Flest mål i 76–90173 stycken

Klockan bygger på 310 av arenans 312 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 839 mål. De 2 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Sassuolo på arenan.

  1. 1D. Berardi57mål
  2. 2A. Laurienté21mål
  3. 3F. Caputo20mål
  4. 4M. Politano15mål
  5. 5A. Pinamonti13mål
  6. 6K. Thorstvedt12mål
  7. 7G. Defrel11mål
  8. 8J. Boga11mål
  9. 9H. Traorè10mål
  10. 10A. Duncan7mål

Listorna bygger på 310 av arenans 312 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 839 mål. De 2 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.