Mandemakers Stadion
Waalwijk, Nederländerna·

- Kapacitet
- 7 508
- Underlag
- artificial turf
Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2011 till oktober 2025. 162 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
RKC Waalwijk på sin hemmaplan2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong15 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Eredivisie | 19 | 9 | 3 | 7 | 26 | 23 | +3 | 30 | 1.58 | 6 |
| 2012/13 | Eredivisie | 17 | 7 | 5 | 5 | 24 | 19 | +5 | 26 | 1.53 | 5 |
| 2013/14 | Eredivisie | 17 | 5 | 5 | 7 | 26 | 30 | -4 | 20 | 1.18 | 3 |
| 2017/18 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 0 | +8 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | Eredivisie | 13 | 3 | 2 | 8 | 13 | 20 | -7 | 11 | 0.85 | 3 |
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 5 | 4 | 8 | 21 | 25 | -4 | 19 | 1.12 | 2 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 6 | 3 | 8 | 17 | 25 | -8 | 21 | 1.24 | 4 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2022/23 | Eredivisie | 17 | 9 | 3 | 5 | 34 | 26 | +8 | 30 | 1.76 | 3 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 4 | 6 | 7 | 20 | 25 | -5 | 18 | 1.06 | 3 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 5 | 3 | 9 | 25 | 31 | -6 | 18 | 1.06 | 4 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 162 | 61 | 35 | 66 | 236 | 238 | -2 | 218 | 1.35 | 37 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för RKC Waalwijk på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta RKC Waalwijk vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
12och 7 till
Räddade en poäng
18och 13 till
Läst ur målen i 162 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött RKC Waalwijk här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitesse | 10 | 4 | 0 | 6 | 14 | 18 | -4 | 12 | 1.20 |
| AZ Alkmaar | 10 | 7 | 0 | 3 | 21 | 10 | +11 | 21 | 2.10 |
| Utrecht | 10 | 4 | 3 | 3 | 18 | 18 | 0 | 15 | 1.50 |
| Twente | 10 | 4 | 3 | 3 | 17 | 11 | +6 | 15 | 1.50 |
| Ajax | 9 | 9 | 0 | 0 | 22 | 4 | +18 | 27 | 3.00 |
| PSV Eindhoven | 9 | 6 | 0 | 3 | 22 | 10 | +12 | 18 | 2.00 |
| Heerenveen | 9 | 4 | 4 | 1 | 11 | 6 | +5 | 16 | 1.78 |
| Heracles | 8 | 2 | 3 | 3 | 9 | 12 | -3 | 9 | 1.13 |
| Feyenoord | 8 | 5 | 2 | 1 | 13 | 8 | +5 | 17 | 2.13 |
| PEC Zwolle | 7 | 2 | 5 | 0 | 8 | 5 | +3 | 11 | 1.57 |
Visa alla27 klubbar
| Groningen | 7 | 1 | 3 | 3 | 8 | 12 | -4 | 6 | 0.86 |
| NEC Nijmegen | 7 | 3 | 0 | 4 | 10 | 10 | 0 | 9 | 1.29 |
| Sparta Rotterdam | 7 | 3 | 2 | 2 | 8 | 6 | +2 | 11 | 1.57 |
| ADO Den Haag | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 10 | -3 | 7 | 1.17 |
| Cambuur | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 16 | -7 | 5 | 0.83 |
| Willem II | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 7 | -4 | 5 | 1.00 |
| NAC Breda | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 12 | -7 | 3 | 0.60 |
| Fortuna Sittard | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 7 | 0 | 9 | 1.80 |
| GO Ahead Eagles | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 10 | 0 | 7 | 1.40 |
| VVV Venlo | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 9 | -4 | 4 | 1.00 |
| Excelsior | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.33 |
| Emmen | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Roda | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 |
| Volendam | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.50 |
| De Graafschap | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| De Treffers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 162 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 474 mål, 236 av hemmalaget och 238 av gästen
Klockan bygger på 162 av arenans 162 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 474 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för RKC Waalwijk på arenan.
- 1M. Kramer20mål
- 2Y. Oukili12mål
- 3Sander Duits9mål
- 4R. Margaret8mål
- 5Evander Sno8mål
- 6R. Braber7mål
- 7Rick ten Voorde6mål
- 8J. Odgaard6mål
- 9S. Sow6mål
- 10F. Stokkers6mål
Listorna bygger på 162 av arenans 162 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 474 mål.