Mac3Park StadionEndast känd på namnet
Nederländerna·
- poäng per match
- 1.41
- hemmavinster
- 39 %
- spelade matcher
- 46
Eredivisie, oktober 2016 till maj 2019. 46 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
PEC Zwolle på sin hemmaplan2016/17–2018/19
Visa säsong för säsong3 säsonger
| Säsong | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 12 | 4 | 4 | 4 | 16 | 17 | -1 | 16 | 1.33 | 3 |
| 2017/18 | 17 | 8 | 4 | 5 | 27 | 20 | +7 | 28 | 1.65 | 4 |
| 2018/19 | 17 | 6 | 3 | 8 | 31 | 31 | 0 | 21 | 1.24 | 5 |
| Totalt | 46 | 18 | 11 | 17 | 74 | 68 | +6 | 65 | 1.41 | 12 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för PEC Zwolle på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta PEC Zwolle vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
3Tappade ledningen
7och 2 till
Läst ur målen i 46 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött PEC Zwolle här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ajax | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 |
| Willem II | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 |
| Excelsior | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | 0.67 |
| Vitesse | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 |
| Groningen | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 6 | +2 | 3 | 1.00 |
| Heracles | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Feyenoord | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 8 | -1 | 4 | 1.33 |
| Heerenveen | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 7 | -1 | 3 | 1.00 |
| PSV Eindhoven | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 6 | 3.00 |
| ADO Den Haag | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
Visa alla22 klubbar
| AZ Alkmaar | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| NAC Breda | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 |
| VVV | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 4 | 2.00 |
| Utrecht | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 1 | 0.50 |
| Roda JC | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Twente | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| De Graafschap | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Fortuna Sittard | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Emmen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| GO Ahead Eagles | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| NEC Nijmegen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Sparta Rotterdam | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 46 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 142 mål, 74 av hemmalaget och 68 av gästen
Klockan bygger på 46 av arenans 46 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 142 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för PEC Zwolle på arenan.
- 1L. Thy7mål
- 2M. van Duinen7mål
- 3Y. Mokhtar7mål
- 4M. Saymak7mål
- 5V. van Crooij6mål
- 6B. van Polen5mål
- 7Y. Namli5mål
- 8Q. Menig5mål
- 9P. Parzyszek4mål
- 10N. Brock-Madsen3mål
Listorna bygger på 46 av arenans 46 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 142 mål.