MAC³PARK Stadion
Zwolle, Nederländerna·
- poäng per match
- 1.40
- hemmavinster
- 39 %
- spelade matcher
- 115
- Kapacitet
- 14 000
- Underlag
- artificial turf

Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2015 till maj 2026. 124 spelade matcher.
PEC Zwolle har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
PEC Zwolle på sin hemmaplan2015/16–2025/26
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Eredivisie | 18 | 10 | 3 | 5 | 35 | 27 | +8 | 33 | 1.83 | 3 |
| 2019/20 | Eredivisie | 12 | 5 | 2 | 5 | 28 | 30 | -2 | 17 | 1.42 | 1 |
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 6 | 6 | 5 | 19 | 18 | +1 | 24 | 1.41 | 5 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 3 | 5 | 9 | 13 | 20 | -7 | 14 | 0.82 | 3 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 8 | 1 | +7 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 5 | 3 | 9 | 19 | 31 | -12 | 18 | 1.06 | 3 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 7 | 4 | 6 | 24 | 20 | +4 | 25 | 1.47 | 5 |
| 2025/26 | Eredivisie | 15 | 7 | 3 | 5 | 19 | 20 | -1 | 24 | 1.60 | 4 |
| Totalt | 115 | 45 | 26 | 44 | 165 | 167 | -2 | 161 | 1.40 | 25 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för PEC Zwolle på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta PEC Zwolle vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
12och 7 till
Läst ur målen i 115 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött PEC Zwolle här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Utrecht | 8 | 2 | 5 | 1 | 12 | 10 | +2 | 11 | 1.38 |
| Ajax | 7 | 6 | 1 | 0 | 14 | 3 | +11 | 19 | 2.71 |
| PSV Eindhoven | 7 | 6 | 0 | 1 | 24 | 6 | +18 | 18 | 2.57 |
| AZ Alkmaar | 7 | 3 | 1 | 3 | 12 | 9 | +3 | 10 | 1.43 |
| Feyenoord | 7 | 6 | 0 | 1 | 18 | 8 | +10 | 18 | 2.57 |
| Fortuna Sittard | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 9 | -4 | 6 | 1.00 |
| Heerenveen | 6 | 1 | 2 | 3 | 8 | 14 | -6 | 5 | 0.83 |
| Twente | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 7 | 0 | 7 | 1.17 |
| Sparta Rotterdam | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 10 | -5 | 5 | 0.83 |
| Willem II | 5 | 2 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 7 | 1.40 |
Visa alla28 klubbar
| Vitesse | 5 | 2 | 0 | 3 | 10 | 8 | +2 | 6 | 1.20 |
| Groningen | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 6 | -2 | 4 | 0.80 |
| Heracles | 5 | 0 | 2 | 3 | 4 | 10 | -6 | 2 | 0.40 |
| NEC Nijmegen | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 8 | 1.60 |
| RKC Waalwijk | 5 | 1 | 2 | 2 | 5 | 10 | -5 | 5 | 1.00 |
| GO Ahead Eagles | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 8 | 2.00 |
| Excelsior | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| ADO Den Haag | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| De Graafschap | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| NAC Breda | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 |
| Volendam | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Almere City FC | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Cambuur | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 3 | +1 | 4 | 2.00 |
| VVV Venlo | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Emmen | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| MVV | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Roda | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 124 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 359 mål, 176 av hemmalaget och 183 av gästen
Klockan bygger på 124 av arenans 124 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 359 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för PEC Zwolle på arenan.
- 1R. Ghoochannejhad9mål
- 2L. Thy8mål
- 3L. Veldwijk8mål
- 4F. Krastev7mål
- 5D. Vente7mål
- 6Y. Nakayama5mål
- 7B. van Polen5mål
- 8Y. Namli5mål
- 9S. Nijland5mål
- 10M. Saymak5mål
Listorna bygger på 124 av arenans 124 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 359 mål.