Ljudski vrt
- poäng per match
- 1.64
- hemmavinster
- 42 %
- spelade matcher
- 45
UEFA Champions League, UEFA Europa Conference League, UEFA Europa League och 1 tävling till, juli 2011 till juli 2025. 50 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Maribor på sin hemmaplan2011/12–2025/26
Visa säsong för säsong18 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2012/13 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2013/14 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | +1 | 4 | 1.33 | 2 |
| 2014/15 | UEFA Champions League | 6 | 2 | 3 | 1 | 6 | 4 | +2 | 9 | 1.50 | 2 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2016/17 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 7 | 2.33 | 3 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 6 | 2 | 3 | 1 | 5 | 10 | -5 | 9 | 1.50 | 2 |
| 2018/19 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | +4 | 7 | 2.33 | 3 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 | 2 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 7 | -2 | 4 | 1.33 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 45 | 19 | 17 | 9 | 51 | 40 | +11 | 74 | 1.64 | 20 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Maribor på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Maribor vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
2Räddade en poäng
8och 3 till
Läst ur målen i 45 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Maribor här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| F91 Dudelange | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Zrinjski | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Birkirkara | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Liverpool | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 3 | 3.00 |
| Chelsea | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Schalke 04 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Sporting CP | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Celtic | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Aberdeen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Rangers | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
Visa alla42 klubbar
| FH hafnarfjordur | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Valur Reykjavik | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Rosenborg | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Hammarby FF | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Djurgårdens IF | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| AIK Stockholm | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Shakhtyor Soligorsk | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sevilla | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Spartak Moscow | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Astana | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hapoel Beer Sheva | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ludogorets | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Plzen | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Sheriff Tiraspol | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Maccabi Tel Aviv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fenerbahçe | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Qəbələ | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Universitatea Craiova | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Botev Plovdiv | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Levski Sofia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| HJK Helsinki | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Željezničar | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Differdange 03 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 0 | 0.00 |
| Vojvodina | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Chikhura Sachkhere | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Partizani | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| CFR 1907 Cluj | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Apoel Nicosia | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Urartu | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Paks | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Maccabi Haifa | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 50 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 104 mål, 56 av hemmalaget och 48 av gästen
Klockan bygger på 50 av arenans 50 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 104 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Maribor på arenan.
- 1Marcos Magno Morales Tavares11mål
- 2J. Repas3mål
- 3R. Berić3mål
- 4D. Bohar3mål
- 5Agim Ibraimi3mål
- 6D. Mezga3mål
- 7Mitja Viler3mål
- 8I. Brnić2mål
- 9J. Iličić2mål
- 10L. Zahović2mål
Listorna bygger på 50 av arenans 50 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 104 mål.