Kyocera Stadion
Nederländerna·
Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2010 till oktober 2016. 88 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
Hemmaplan
Hemmaplan
ADO Den Haag på sin hemmaplan2010/11–2014/15
Visa säsong för säsong5 säsonger
| Säsong | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | 19 | 12 | 3 | 4 | 45 | 28 | +17 | 39 | 2.05 | 4 |
| 2011/12 | 17 | 5 | 6 | 6 | 22 | 26 | -4 | 21 | 1.24 | 7 |
| 2012/13 | 17 | 6 | 6 | 5 | 25 | 28 | -3 | 24 | 1.41 | 3 |
| 2013/14 | 17 | 8 | 4 | 5 | 29 | 30 | -1 | 28 | 1.65 | 1 |
| 2014/15 | 17 | 8 | 4 | 5 | 30 | 23 | +7 | 28 | 1.65 | 5 |
| Totalt | 87 | 39 | 23 | 25 | 151 | 135 | +16 | 140 | 1.61 | 20 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för ADO Den Haag på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta ADO Den Haag vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
12och 7 till
Läst ur målen i 87 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött ADO Den Haag här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Groningen | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 15 | -8 | 6 | 1.00 |
| Ajax | 5 | 2 | 2 | 1 | 10 | 5 | +5 | 8 | 1.60 |
| PSV Eindhoven | 5 | 4 | 1 | 0 | 17 | 7 | +10 | 13 | 2.60 |
| Vitesse | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 4 | +1 | 4 | 0.80 |
| AZ Alkmaar | 5 | 3 | 1 | 1 | 14 | 6 | +8 | 10 | 2.00 |
| NAC Breda | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 12 | -8 | 1 | 0.20 |
| Heracles | 5 | 2 | 0 | 3 | 9 | 9 | 0 | 6 | 1.20 |
| Utrecht | 5 | 1 | 1 | 3 | 5 | 10 | -5 | 4 | 0.80 |
| Feyenoord | 5 | 2 | 1 | 2 | 7 | 8 | -1 | 7 | 1.40 |
| Heerenveen | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 6 | -2 | 5 | 1.00 |
Visa alla22 klubbar
| Roda | 5 | 2 | 2 | 1 | 14 | 10 | +4 | 8 | 1.60 |
| Twente | 5 | 2 | 1 | 2 | 8 | 8 | 0 | 7 | 1.40 |
| NEC Nijmegen | 4 | 0 | 1 | 3 | 2 | 9 | -7 | 1 | 0.25 |
| PEC Zwolle | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| Willem II | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 7 | -4 | 0 | 0.00 |
| Excelsior | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 2 | 0.67 |
| VVV Venlo | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 6 | -5 | 1 | 0.33 |
| RKC Waalwijk | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | 2.33 |
| De Graafschap | 2 | 1 | 1 | 0 | 7 | 5 | +2 | 4 | 2.00 |
| GO Ahead Eagles | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Cambuur | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 88 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 289 mål, 153 av hemmalaget och 136 av gästen
Klockan bygger på 88 av arenans 88 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 289 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för ADO Den Haag på arenan.
- 1M. van Duinen18mål
- 2M. Kramer13mål
- 3D. Bulykin13mål
- 4Charlton Juan Vicento12mål
- 5L. Immers12mål
- 6Roland Romario Alberg12mål
- 7J. Toornstra9mål
- 8Danny Holla9mål
- 9M. Gehrt6mål
- 10F. Kubik5mål
Listorna bygger på 88 av arenans 88 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 289 mål.