Kras Stadion
Volendam, Nederländerna·
- poäng per match
- 1.24
- hemmavinster
- 36 %
- spelade matcher
- 59
- Kapacitet
- 7 384
- Underlag
- artificial turf

Eredivisie och KNVB Beker, september 2016 till maj 2026. 64 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Volendam
Volendam på den arena klubben delar2016/17–2025/26
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | KNVB Beker | 4 | 2 | 2 | 0 | 10 | 6 | +4 | 8 | 2.00 | 0 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | Eredivisie | 17 | 9 | 1 | 7 | 29 | 32 | -3 | 28 | 1.65 | 3 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 3 | 2 | 12 | 16 | 44 | -28 | 11 | 0.65 | 2 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 6 | 5 | 6 | 24 | 23 | +1 | 23 | 1.35 | 2 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 59 | 21 | 10 | 28 | 82 | 112 | -30 | 73 | 1.24 | 8 |
Historien
Rekorden — Volendam
Ytterligheterna för Volendam på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Volendam
Hur ofta Volendam vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
6och 1 till
Tappade ledningen
8och 3 till
Läst ur målen i 59 matcher.
Gästerna
Gästerna — Volendam
Hur det gått för lagen som mött Volendam här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSV Eindhoven | 4 | 3 | 0 | 1 | 11 | 5 | +6 | 9 | 2.25 |
| Sparta Rotterdam | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 4 | +3 | 7 | 1.75 |
| Ajax | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 4 | +5 | 7 | 2.33 |
| Excelsior | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 7 | -2 | 3 | 1.00 |
| AZ Alkmaar | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 3 | +4 | 5 | 1.67 |
| Fortuna Sittard | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| Utrecht | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 3 | +2 | 3 | 1.00 |
| Feyenoord | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | +2 | 5 | 1.67 |
| Heerenveen | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 1 | +8 | 9 | 3.00 |
| GO Ahead Eagles | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 7 | 2.33 |
Visa alla26 klubbar
| NEC Nijmegen | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 9 | 3.00 |
| Twente | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 4 | 1.33 |
| PEC Zwolle | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 3 | 1.50 |
| Vitesse | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Groningen | 2 | 0 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 0 | 0.00 |
| Heracles | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Emmen | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 |
| RKC Waalwijk | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Willem II | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| NAC Breda | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| MVV | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Cambuur | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Vvsb | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| SC Genemuiden | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 64 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 207 mål, 90 av hemmalaget och 117 av gästen
Klockan bygger på 64 av arenans 64 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 207 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Volendam på arenan.
- 1R. Mühren14mål
- 2D. van Mieghem6mål
- 3X. Mbuyamba6mål
- 4A. Oehlers5mål
- 5H. Veerman4mål
- 6B. Benamar4mål
- 7B. Kuwas4mål
- 8C. Eiting3mål
- 9J. Tuijp3mål
- 10D. Mirani2mål
Listorna bygger på 64 av arenans 64 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 207 mål.