Kleanthis Vikelidis StadiumEndast känd på namnet
Thessaloníki, Grekland·
- poäng per match
- 1.68
- hemmavinster
- 45 %
- spelade matcher
- 202
- Kapacitet
- 23 220
- Underlag
- Naturgräs

Super League 1, Cup, UEFA Europa Conference League och 1 tävling till, september 2011 till augusti 2026. 208 spelade matcher.
Har även hetat Stadio Harilaou Kleánthis Vikelídis (2011–2025)
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Aris Thessalonikis på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong28 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Super League 1 | 15 | 7 | 5 | 3 | 19 | 14 | +5 | 26 | 1.73 | 6 |
| 2012/13 | Super League 1 | 15 | 6 | 7 | 2 | 22 | 13 | +9 | 25 | 1.67 | 6 |
| 2012/13 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2013/14 | Super League 1 | 17 | 1 | 10 | 6 | 8 | 18 | -10 | 13 | 0.76 | 6 |
| 2013/14 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | Cup | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.00 | 1 |
| 2017/18 | Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2019/20 | Super League 1 | 18 | 8 | 2 | 8 | 31 | 25 | +6 | 26 | 1.44 | 5 |
| 2019/20 | Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 3 | +1 | 5 | 1.67 | 1 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Super League 1 | 17 | 8 | 4 | 5 | 19 | 12 | +7 | 28 | 1.65 | 9 |
| 2020/21 | Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | Super League 1 | 18 | 9 | 6 | 3 | 19 | 13 | +6 | 33 | 1.83 | 11 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2021/22 | UEFA Europa Conference League | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2022/23 | Super League 1 | 18 | 11 | 2 | 5 | 34 | 17 | +17 | 35 | 1.94 | 6 |
| 2022/23 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | Super League 1 | 18 | 9 | 4 | 5 | 30 | 22 | +8 | 31 | 1.72 | 6 |
| 2023/24 | Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 | 1.67 | 2 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2024/25 | Super League 1 | 16 | 11 | 3 | 2 | 24 | 10 | +14 | 36 | 2.25 | 8 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2025/26 | Super League 1 | 16 | 5 | 9 | 2 | 19 | 14 | +5 | 24 | 1.50 | 6 |
| 2025/26 | Cup | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2025/26 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2026/27 | Super League 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 202 | 91 | 67 | 44 | 274 | 185 | +89 | 340 | 1.68 | 82 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Aris Thessalonikis på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Aris Thessalonikis vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
14och 9 till
Räddade en poäng
16och 11 till
Tappade ledningen
28och 23 till
Läst ur målen i 201 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Aris Thessalonikis här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Olympiakos | 18 | 8 | 6 | 4 | 27 | 21 | +6 | 30 | 1.67 |
| AEK Athens | 17 | 7 | 7 | 3 | 27 | 19 | +8 | 28 | 1.65 |
| PAOK | 16 | 4 | 8 | 4 | 15 | 15 | 0 | 20 | 1.25 |
| Panathinaikos | 15 | 6 | 3 | 6 | 11 | 15 | -4 | 21 | 1.40 |
| OFI | 15 | 2 | 5 | 8 | 10 | 18 | -8 | 11 | 0.73 |
| Asteras Tripolis | 14 | 1 | 4 | 9 | 14 | 28 | -14 | 7 | 0.50 |
| Atromitos | 12 | 3 | 4 | 5 | 9 | 14 | -5 | 13 | 1.08 |
| Panaitolikos | 11 | 1 | 4 | 6 | 4 | 15 | -11 | 7 | 0.64 |
| PAS Giannina | 9 | 2 | 4 | 3 | 11 | 10 | +1 | 10 | 1.11 |
| Volos NFC | 9 | 2 | 0 | 7 | 7 | 20 | -13 | 6 | 0.67 |
Visa alla39 klubbar
| Lamia | 8 | 0 | 4 | 4 | 5 | 16 | -11 | 4 | 0.50 |
| Levadiakos | 8 | 0 | 2 | 6 | 5 | 19 | -14 | 2 | 0.25 |
| Panionios | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 10 | -5 | 3 | 0.60 |
| Xanthi FC | 5 | 0 | 3 | 2 | 2 | 4 | -2 | 3 | 0.60 |
| Larisa | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Veria | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 | 2 | 0.67 |
| Panserraikos | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.33 |
| FC Gomel | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 7 | -5 | 0 | 0.00 |
| Apollon Smirnis | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 |
| Platanias | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Panthrakikos | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Kallithea | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ergotelis | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Kerkyra | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Kifisia | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Ionikos | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Molde | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC Astana | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dynamo Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Tel Aviv | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| AEL Kallonis | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Doxa Dramas | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| AEL | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Kolos Kovalivka | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Ararat-Armenia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Niki Volos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Olympiakos Volos | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Araz | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Marko | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 208 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 479 mål, 286 av hemmalaget och 193 av gästen
Klockan bygger på 205 av arenans 208 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 479 mål. De 3 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Aris Thessalonikis på arenan.
- 1Loren Morón27mål
- 2Bruno Gama17mål
- 3A. Gray12mål
- 4L. Palma11mål
- 5D. Mancini10mål
- 6David Aganzo Méndez9mål
- 7Fabiano8mål
- 8Manu García8mål
- 9N. Diguiny8mål
- 10Lucas Sasha7mål
Listorna bygger på 205 av arenans 208 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 479 mål. De 3 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.