FootSam
FOOTBALL DATA
Endast känd på namnet

Kenilworth Road Stadium

England·Luton

1.63poäng per match
46 %hemmavinster
84spelade matcher

League Two, FA Cup och League Cup, oktober 2011 till november 2017. 86 spelade matcher.

16 matcherobesegrade i rad här 2014–2015 för Luton. 13 vinster, 3 oavgjorda.
5–1mot Hendon 2011 — den största segern platsen sett.

Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Luton på sin hemmaplan2011/12–2016/17

1.63poäng per match
46 %vinstprocent
392025V–O–F på 84 matcher
13095målskillnad +35
25hållna nollor
15matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2011/12–2016/17
Visa säsong för säsong9 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2011/12FA Cup320185+362.001
2012/13FA Cup421145-171.751
2014/15League Two2313463719+18431.8712
2014/15FA Cup220052+363.001
2014/15League Cup100112-100.000
2015/16League Two2376102729-2271.176
2015/16League Cup211042+242.000
2016/17League Two2411854129+12411.714
2016/17League Cup210132+131.500
Totalt8439202513095+351371.6325
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Luton på den här arenan

16obesegrad i följd13 sep. 2014 – 28 feb. 201513 vinster, 3 oavgjorda
10raka segrar13 sep. 2014 – 20 dec. 2014
4hållna nollor i följd15 nov. 2014 – 20 dec. 2014
4raka förluster7 mars 2015 – 11 apr. 2015

Största segrar

29 okt. 2011Luton51Hendon+4 mål
7 maj 2016Luton41Exeter City+3 mål
3 sep. 2016Luton41Wycombe+3 mål
29 nov. 2014Luton30Mansfield Town+3 mål
20 dec. 2014Luton30Newport County+3 mål

Största förluster

16 feb. 2013Luton03Millwall+3 mål emot
3 dec. 2011Luton24Cheltenham+2 mål emot
22 nov. 2016Luton13Portsmouth+2 mål emot
26 dec. 2015Luton02Wycombe+2 mål emot
30 jan. 2016Luton02Notts County+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Luton vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
29 okt. 2011Hendon51låg under med 1
10 aug. 2016Aston Villa31låg under med 1
24 sep. 2016Doncaster31låg under med 1
11 feb. 2017Crawley Town21låg under med 1
22 apr. 2017Notts County21låg under med 1

Räddade en poäng

11
10 feb. 2015York22låg under med 2
3 nov. 2012Nuneaton Town11låg under med 1
19 aug. 2014Bury11låg under med 1
25 aug. 2015Stoke City11låg under med 1
10 okt. 2015York11låg under med 1

och 6 till

Tappade ledningen

14
3 apr. 2015Exeter City23ledde med 2
15 aug. 2015Oxford United22ledde med 2
24 nov. 2015Carlisle United34ledde med 2
18 maj 2017Blackpool33ledde med 2
12 aug. 2014Swindon Town12ledde med 1

och 9 till

Läst ur målen i 84 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Luton här

44klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Newport County4013410-610.25
Northampton310245-131.00
Portsmouth321063+372.33
Plymouth321042+272.33
Wycombe320166062.00
Accrington ST310223-131.00
Exeter City311157-241.33
Hartlepool United300318-700.00
Stevenage320132+162.00
Cambridge United301225-310.33
Visa alla44 klubbar
Carlisle United311155041.33
Cheltenham320175+262.00
Mansfield Town301215-410.33
Morecambe310246-231.00
AFC Wimbledon210112-131.50
Oxford United201124-210.50
Bury201112-110.50
Blackpool201134-110.50
Crawley Town210122031.50
Barnet200215-400.00
Leyton Orient202033021.00
Notts County210132+131.50
Yeovil Town202022021.00
Dagenham & Redbridge200214-300.00
York202033021.00
Wolves100101-100.00
Bristol City100113-200.00
Millwall110030+333.00
Leeds110010+133.00
Aston Villa100113-200.00
Stoke City101011011.00
Burton Albion110010+133.00
Bristol Rovers110010+133.00
Southend100102-200.00
Shrewsbury101000011.00
Swindon Town110021+133.00
Doncaster100113-200.00
Colchester110010+133.00
Crewe101011011.00
Grimsby110021+133.00
Tranmere100101-100.00
Dorchester Town100112-100.00
Hendon100115-400.00
Nuneaton Town101011011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 86 färdigspelade matcher

2.65mål per match
228mål totalt
53 %båda lagen målat
43 %över 2,5 mål
27 %över 3,5 mål
2mållösa matcher · 2 %

Vanligaste resultat

1–11416 %
1–01315 %
0–189 %
2–078 %
3–167 %

Målrikaste matcherna

24 nov. 2015Luton34Carlisle United7 mål
12 dec. 2015Luton34Northampton7 mål
29 okt. 2011Luton51Hendon6 mål
3 dec. 2011Luton24Cheltenham6 mål
8 nov. 2014Luton42Newport County6 mål

Målklockan

När målen faller här — 228 mål, 131 av hemmalaget och 97 av gästen

32
14 %1–15
24
11 %16–30
42
18 %31–45
34
15 %46–60
42
18 %61–75
54
24 %76–90
Hemmalaget 131 Gästen 97Flest mål i 76–9054 stycken

Klockan bygger på 86 av arenans 86 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 228 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Luton på arenan.

  1. 1C. McGeehan16mål
  2. 2J. Marriott13mål
  3. 3D. Hylton13mål
  4. 4M. Cullen10mål
  5. 5Paul Benson5mål
  6. 6L. Wilkinson4mål
  7. 7Alex Lawless4mål
  8. 8I. Vassell4mål
  9. 9Jake Howells4mål
  10. 10L. Guttridge4mål

Listorna bygger på 86 av arenans 86 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 228 mål.