Keine Sorgen Arena
Österrike·
- Byggd
- 2003
- Kapacitet
- 7 334
Bundesliga och Cup, juli 2011 till oktober 2017. 115 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
Hemmaplan
Hemmaplan
Ried på sin hemmaplan2011/12–2017/18
Visa säsong för säsong12 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Bundesliga | 18 | 8 | 6 | 4 | 25 | 17 | +8 | 30 | 1.67 | 6 |
| 2011/12 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | Bundesliga | 18 | 8 | 4 | 6 | 33 | 23 | +10 | 28 | 1.56 | 2 |
| 2012/13 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2013/14 | Bundesliga | 18 | 7 | 5 | 6 | 33 | 33 | 0 | 26 | 1.44 | 5 |
| 2013/14 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Bundesliga | 18 | 7 | 5 | 6 | 32 | 22 | +10 | 26 | 1.44 | 3 |
| 2014/15 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Bundesliga | 18 | 10 | 2 | 6 | 17 | 17 | 0 | 32 | 1.78 | 10 |
| 2015/16 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | Bundesliga | 18 | 8 | 3 | 7 | 24 | 28 | -4 | 27 | 1.50 | 4 |
| 2017/18 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 115 | 51 | 26 | 38 | 174 | 148 | +26 | 179 | 1.56 | 32 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Ried på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Ried vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
17och 12 till
Tappade ledningen
11och 6 till
Läst ur målen i 115 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Ried här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Austria Vienna | 14 | 7 | 4 | 3 | 26 | 15 | +11 | 25 | 1.79 |
| Red Bull Salzburg | 12 | 8 | 2 | 2 | 31 | 12 | +19 | 26 | 2.17 |
| Sturm Graz | 12 | 6 | 3 | 3 | 14 | 11 | +3 | 21 | 1.75 |
| Rapid Vienna | 12 | 6 | 1 | 5 | 19 | 19 | 0 | 19 | 1.58 |
| Admira Wacker | 12 | 0 | 6 | 6 | 11 | 21 | -10 | 6 | 0.50 |
| Wolfsberger AC | 12 | 4 | 4 | 4 | 9 | 10 | -1 | 16 | 1.33 |
| SV Mattersburg | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 16 | -9 | 7 | 0.88 |
| SC Wiener Neustadt | 8 | 0 | 2 | 6 | 7 | 21 | -14 | 2 | 0.25 |
| SCR Altach | 6 | 1 | 0 | 5 | 5 | 12 | -7 | 3 | 0.50 |
| Wacker Innsbruck | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 12 | -9 | 4 | 0.67 |
Visa alla14 klubbar
| Grödig | 6 | 1 | 1 | 4 | 9 | 12 | -3 | 4 | 0.67 |
| SKN ST. Polten | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | 2.33 |
| Lask Linz | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| SV Kapfenberg | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 115 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 322 mål, 174 av hemmalaget och 148 av gästen
Klockan bygger på 115 av arenans 115 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 322 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Ried på arenan.
- 1R. Žulj18mål
- 2R. Gartler14mål
- 3C. Walch12mål
- 4T. Fröschl11mål
- 5Anel Hadžić9mål
- 6T. Reifeltshammer8mål
- 7P. Möschl7mål
- 8D. Elsneg6mål
- 9T. Murg5mål
- 10Toni Vastić5mål
Listorna bygger på 115 av arenans 115 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 322 mål.