Josko Arena
Österrike·
- poäng per match
- 1.48
- hemmavinster
- 40 %
- spelade matcher
- 168
Bundesliga, Cup och Friendly, juli 2011 till augusti 2026. 170 spelade matcher.
Har även hetat Keine Sorgen Arena (2011–2017), josko ARENA (2018–2023)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Ried på sin hemmaplan2011/12–2026/27
Visa säsong för säsong18 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Bundesliga | 18 | 8 | 6 | 4 | 25 | 17 | +8 | 30 | 1.67 | 6 |
| 2011/12 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2012/13 | Bundesliga | 18 | 8 | 4 | 6 | 33 | 23 | +10 | 28 | 1.56 | 2 |
| 2012/13 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2013/14 | Bundesliga | 18 | 7 | 5 | 6 | 33 | 33 | 0 | 26 | 1.44 | 5 |
| 2013/14 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Bundesliga | 18 | 7 | 5 | 6 | 32 | 22 | +10 | 26 | 1.44 | 3 |
| 2014/15 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | Bundesliga | 18 | 10 | 2 | 6 | 17 | 17 | 0 | 32 | 1.78 | 10 |
| 2015/16 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2016/17 | Bundesliga | 18 | 8 | 3 | 7 | 24 | 28 | -4 | 27 | 1.50 | 4 |
| 2017/18 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2018/19 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | Bundesliga | 16 | 6 | 4 | 6 | 20 | 28 | -8 | 22 | 1.38 | 4 |
| 2021/22 | Bundesliga | 16 | 6 | 8 | 2 | 26 | 22 | +4 | 26 | 1.63 | 3 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Bundesliga | 16 | 2 | 6 | 8 | 17 | 27 | -10 | 12 | 0.75 | 3 |
| 2026/27 | Bundesliga | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 168 | 68 | 44 | 56 | 244 | 230 | +14 | 248 | 1.48 | 44 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Ried på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Ried vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
9och 4 till
Räddade en poäng
24och 19 till
Tappade ledningen
27och 22 till
Läst ur målen i 168 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Ried här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Austria Vienna | 18 | 9 | 4 | 5 | 33 | 21 | +12 | 31 | 1.72 |
| Rapid Vienna | 16 | 7 | 2 | 7 | 26 | 27 | -1 | 23 | 1.44 |
| Admira Wacker | 16 | 0 | 9 | 7 | 13 | 24 | -11 | 9 | 0.56 |
| Wolfsberger AC | 16 | 6 | 6 | 4 | 18 | 14 | +4 | 24 | 1.50 |
| Red Bull Salzburg | 15 | 10 | 3 | 2 | 39 | 15 | +24 | 33 | 2.20 |
| Sturm Graz | 15 | 7 | 5 | 3 | 19 | 14 | +5 | 26 | 1.73 |
| SCR Altach | 12 | 5 | 1 | 6 | 16 | 18 | -2 | 16 | 1.33 |
| SC Wiener Neustadt | 9 | 1 | 2 | 6 | 9 | 22 | -13 | 5 | 0.56 |
| SV Mattersburg | 8 | 2 | 1 | 5 | 7 | 16 | -9 | 7 | 0.88 |
| TSV Hartberg | 7 | 2 | 1 | 4 | 7 | 9 | -2 | 7 | 1.00 |
Visa alla20 klubbar
| Lask Linz | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 9 | -2 | 5 | 0.83 |
| Wacker Innsbruck | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 12 | -9 | 4 | 0.67 |
| Grödig | 6 | 1 | 1 | 4 | 9 | 12 | -3 | 4 | 0.67 |
| SKN ST. Polten | 5 | 2 | 2 | 1 | 7 | 6 | +1 | 8 | 1.60 |
| WSG Wattens | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 10 | 0 | 7 | 1.40 |
| Austria Lustenau | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | -1 | 1 | 0.50 |
| SV Kapfenberg | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Austria Klagenfurt | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Grazer AK | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| SAK Klagenfurt | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 170 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 479 mål, 245 av hemmalaget och 234 av gästen
Klockan bygger på 170 av arenans 170 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 479 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Ried på arenan.
- 1R. Žulj18mål
- 2R. Gartler14mål
- 3C. Walch12mål
- 4T. Fröschl11mål
- 5A. Bajić10mål
- 6Anel Hadžić9mål
- 7J. Wießmeier9mål
- 8T. Reifeltshammer8mål
- 9S. Chabbi8mål
- 10P. Möschl7mål
Listorna bygger på 170 av arenans 170 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 479 mål.