FootSam
FOOTBALL DATA

Jan Breydelstadion

Brugge, Belgien·Club Brugge KVCercle Brugge

2.10poäng per match
63 %hemmavinster
282spelade matcher
Kapacitet
29 062
Underlag
Naturgräs

Jupiler Pro League, UEFA Champions League, Cup och 3 andra tävlingar, augusti 2010 till maj 2025. 483 spelade matcher.

28 matcherobesegrade i rad här 2014–2015 för Club Brugge KV. 20 vinster, 8 oavgjorda.
7–0mot AS Eupen 2023 — den största segern platsen sett.
0 av 13Kortrijk har aldrig vunnit här, på 13 besök.

Club Brugge KV och Cercle Brugge har ytterligare 159 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Club Brugge KV

Club Brugge KV på den arena klubben delar2010/11–2024/25

2.10poäng per match
63 %vinstprocent
1785846V–O–F på 282 matcher
581268målskillnad +313
116hållna nollor
35matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2010/11–2024/25
Visa säsong för säsong29 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2010/11Jupiler Pro League1911444121+20371.957
2011/12Jupiler Pro League2117134014+26522.4812
2012/13UEFA Champions League100123-100.000
2012/13Jupiler Pro League2112544021+19411.958
2013/14Jupiler Pro League2114343713+24452.1411
2014/15UEFA Europa League8530123+9182.255
2014/15Jupiler Pro League2115515017+33502.389
2015/16UEFA Champions League210134-131.501
2015/16UEFA Europa League310224-231.001
2015/16Jupiler Pro League1917115512+43522.7411
2020/21UEFA Champions League311144041.331
2020/21UEFA Europa League100101-100.000
2020/21Jupiler Pro League2114254121+20442.106
2020/21Cup220092+763.000
2020Super Cup110032+133.000
2021/22UEFA Champions League3012211-910.330
2021/22Jupiler Pro League2112723919+20432.059
2021/22Cup320174+362.001
2021Super Cup110010+133.001
2022/23UEFA Champions League420236-361.502
2022/23Jupiler Pro League2111734622+24401.908
2022/23Cup100114-300.000
2023/24Jupiler Pro League22111014919+30431.958
2023/24Cup220061+563.001
2023Super Cup100112-100.000
2023/24UEFA Europa Conference League9630216+15212.334
2024/25UEFA Champions League631268-2101.672
2024/25Jupiler Pro League2114434922+27462.197
2024/25Cup3300112+993.001
Totalt2821785846581268+3135922.10116
II · Klubben

Historien

Rekorden — Club Brugge KV

Ytterligheterna för Club Brugge KV på den här arenan

28obesegrad i följd18 maj 2014 – 29 apr. 201520 vinster, 8 oavgjorda
11raka segrar27 okt. 2024 – 18 jan. 2025
5hållna nollor i följd18 okt. 2015 – 21 nov. 2015
2raka förluster15 aug. 2010 – 22 aug. 2010

Största segrar

23 apr. 2023Club Brugge KV70AS Eupen+7 mål
20 aug. 2023Club Brugge KV71RWDM+6 mål

Största förluster

24 nov. 2021Club Brugge KV05RB Leipzig+5 mål emot
19 okt. 2021Club Brugge KV15Manchester City+4 mål emot
26 aug. 2015Club Brugge KV04Manchester United+4 mål emot
26 okt. 2022Club Brugge KV04FC Porto+4 mål emot
20 dec. 2015Club Brugge KV14Anderlecht+3 mål emot

Vändningarna — Club Brugge KV

Hur ofta Club Brugge KV vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

25
5 dec. 2010KVC Westerlo43låg under med 1
24 sep. 2011Mons21låg under med 1
18 mars 2012Cercle Brugge21låg under med 1
9 feb. 2013OH Leuven31låg under med 1
5 maj 2013Lokeren21låg under med 1

och 20 till

Räddade en poäng

26
31 aug. 2014Anderlecht22låg under med 2
22 jan. 2023Charleroi22låg under med 2
31 aug. 2023Osasuna22låg under med 2
12 sep. 2010Genk22låg under med 1
31 okt. 2010Standard Liege22låg under med 1

och 21 till

Tappade ledningen

36
29 okt. 2011Genk45ledde med 2
24 feb. 2013Anderlecht22ledde med 2
31 okt. 2020KV Mechelen22ledde med 2
7 nov. 2021Standard Liege22ledde med 2
13 nov. 2022Antwerp22ledde med 2

och 31 till

Läst ur målen i 282 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Club Brugge KV

Hur det gått för lagen som mött Club Brugge KV här

65klubbar har gästat
26av dem har vunnit här
Union St. Gilloisebästa gäst · 1.40 p/match på 10 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Cercle Brugge2247111836-18190.86
Anderlecht215792538-13221.05
Genk2143142644-18150.71
Gent175391926-7181.06
Standard Liege1624101433-19100.63
Zulte Waregem13229830-2280.62
Kortrijk1303101129-1830.23
OH Leuven11029523-1820.18
Charleroi11119926-1740.36
Antwerp11128921-1250.45
Visa alla65 klubbar
KV Mechelen10253915-6111.10
Union St. Gilloise103521110+1141.40
St. Truiden9117623-1740.44
Lokeren9126818-1050.56
KVC Westerlo7106827-1930.43
KV Oostende7016516-1110.14
SK Beveren5104717-1030.60
AS Eupen5014220-1810.20
Lierse5005111-1000.00
Beerschot VA310257-231.00
Excel Mouscron3003210-800.00
Mons300326-400.00
Beerschot300329-700.00
Aston Villa210132+131.50
Borussia Dortmund220060+663.00
FC Copenhagen211043+142.00
Beşiktaş201123-110.50
Seraing United200225-300.00
Manchester United110040+433.00
Manchester City110051+433.00
Paris Saint Germain101011011.00
Bayer Leverkusen100101-100.00
RB Leipzig110050+533.00
Benfica110020+233.00
FC Porto110040+433.00
Sporting CP100112-100.00
KA Akureyri100115-400.00
Bodo/Glimt100113-200.00
Molde100103-300.00
Legia Warszawa100101-100.00
FC Midtjylland110031+233.00
Aalborg100103-300.00
Aarhus100103-300.00
Brondby100103-300.00
Lazio101011011.00
Napoli110010+133.00
Juventus101000011.00
Atalanta100112-100.00
Fiorentina101011011.00
Torino101000011.00
Atletico Madrid100102-200.00
Dynamo Kyiv110010+133.00
Zenit100103-300.00
FC Lugano100102-200.00
Panathinaikos100103-300.00
PAOK100101-100.00
HJK Helsinki100112-100.00
Osasuna101022011.00
Grasshoppers100101-100.00
Olsa Brakel100116-500.00
Spouwen-Mopertingen100116-500.00
Deinze100103-300.00
Dender100114-300.00
RWDM100117-600.00
Dnipro Dnipropetrovsk101000011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 483 färdigspelade matcher

2.92mål per match
1409mål totalt
51 %båda lagen målat
55 %över 2,5 mål
33 %över 3,5 mål
22mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

1–15311 %
1–05010 %
2–0449 %
2–1398 %
0–1357 %

Målrikaste matcherna

7 apr. 2012Cercle Brugge64OH Leuven10 mål
29 okt. 2011Club Brugge KV45Genk9 mål
20 aug. 2023Club Brugge KV71RWDM8 mål

Målklockan

När målen faller här — 1409 mål, 871 av hemmalaget och 538 av gästen

159
11 %1–15
188
13 %16–30
256
18 %31–45
230
16 %46–60
240
17 %61–75
336
24 %76–90
Hemmalaget 871 Gästen 538Flest mål i 76–90336 stycken

Klockan bygger på 483 av arenans 483 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 1409 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Club Brugge KV på arenan.

  1. 1H. Vanaken46mål
  2. 2A. Skov Olsen29mål
  3. 3Ferran Jutglà25mål
  4. 4L. Refaelov23mål
  5. 5R. Vormer22mål
  6. 6N. Lang20mål
  7. 7M. Lestienne18mål
  8. 8A. Diaby17mål
  9. 9Thiago17mål
  10. 10J. Izquierdo16mål

Listorna bygger på 483 av arenans 483 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 1409 mål.