FootSam
FOOTBALL DATA

Hill Dickinson Stadium

Liverpool, Merseyside, England·Everton

1.36poäng per match
36 %hemmavinster
22spelade matcher
Kapacitet
52 888
Underlag
Naturgräs

Premier League, FA Cup och League Cup, augusti 2025 till augusti 2026. 22 spelade matcher.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Everton på sin hemmaplan2025/26–2026/27

1.36poäng per match
36 %vinstprocent
868V–O–F på 22 matcher
3128målskillnad +3
8hållna nollor
4matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2025/26–2026/27
Visa säsong för säsong4 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2025/26Premier League196582627-1231.216
2025/26FA Cup101011011.000
2025/26League Cup110020+233.001
2026/27Premier League110020+233.001
Totalt228683128+3301.368
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Everton på den här arenan

5obesegrad i följd24 aug. 2025 – 5 okt. 20253 vinster, 2 oavgjorda
2raka segrar24 aug. 2025 – 27 aug. 2025
3hållna nollor i följd24 aug. 2025 – 13 sep. 2025
2raka förluster20 dec. 2025 – 4 jan. 2026

Största segrar

21 mars 2026Everton30Chelsea+3 mål
24 aug. 2025Everton20Brighton+2 mål
27 aug. 2025Everton20Mansfield Town+2 mål
8 nov. 2025Everton20Fulham+2 mål

Största förluster

29 nov. 2025Everton14Newcastle+3 mål emot
26 okt. 2025Everton03Tottenham+3 mål emot
4 jan. 2026Everton24Brentford+2 mål emot
17 maj 2026Everton13Sunderland+2 mål emot
10 feb. 2026Everton12Bournemouth+1 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Everton vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

1
5 okt. 2025Crystal Palace21låg under med 1

Räddade en poäng

3
10 jan. 2026Sunderland11låg under med 1
26 jan. 2026Leeds11låg under med 1
4 maj 2026Manchester City33låg under med 1

Tappade ledningen

5
4 maj 2026Manchester City33ledde med 2
29 sep. 2025West Ham11ledde med 1
7 jan. 2026Wolves11ledde med 1
10 feb. 2026Bournemouth12ledde med 1
17 maj 2026Sunderland13ledde med 1

Läst ur målen i 22 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Everton här

20klubbar har gästat
8av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Crystal Palace200214-300.00
Sunderland211042+242.00
Manchester United110010+133.00
Newcastle110041+333.00
Bournemouth110021+133.00
Fulham100102-200.00
Wolves101011011.00
Liverpool110021+133.00
Arsenal110010+133.00
Burnley100102-200.00
Visa alla20 klubbar
Tottenham110030+333.00
West Ham101011011.00
Chelsea100103-300.00
Manchester City101033011.00
Brighton100102-200.00
Brentford110042+233.00
Leeds101011011.00
Nottingham Forest100103-300.00
Aston Villa101000011.00
Mansfield Town100102-200.00
IV · Platsen

Publiken

Publiken

Hur många som sett fotboll här

52 132i snitt
52 590som mest
50 196som minst
17 maj 2026Everton13Sunderland52 590 på plats
10 feb. 2026Everton12Bournemouth50 196 på plats

Talen bygger på 19 av arenans 22 spelade matcher (86 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för.

V · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 22 färdigspelade matcher

2.68mål per match
59mål totalt
50 %båda lagen målat
45 %över 2,5 mål
18 %över 3,5 mål
1mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

2–0523 %
1–1418 %
0–129 %
1–229 %
3–029 %

Målrikaste matcherna

4 jan. 2026Everton24Brentford6 mål
29 nov. 2025Everton14Newcastle5 mål
17 maj 2026Everton13Sunderland4 mål
26 okt. 2025Everton03Tottenham3 mål

Målklockan

När målen faller här — 59 mål, 31 av hemmalaget och 28 av gästen

3
5 %1–15
9
15 %16–30
11
19 %31–45
9
15 %46–60
10
17 %61–75
17
29 %76–90
Hemmalaget 31 Gästen 28Flest mål i 76–9017 stycken

Klockan bygger på 22 av arenans 22 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 59 mål.

VI · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Everton på arenan.

  1. 1T. Barry6mål
  2. 2Beto5mål
  3. 3I. Ndiaye4mål
  4. 4K. Dewsbury-Hall4mål
  5. 5M. Keane3mål
  6. 6J. Garner2mål
  7. 7J. Tarkowski1mål
  8. 8I. Gueye1mål
  9. 9J. Grealish1mål
  10. 10C. Alcaraz1mål

Listorna bygger på 22 av arenans 22 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 59 mål.