Haugesund Stadion
Norge·
Eliteserien, UEFA Europa League och NM Cupen, juli 2014 till augusti 2026. 108 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
Haugesund på sin hemmaplan2014/15–2025
Visa säsong för säsong10 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2016 | Eliteserien | 15 | 8 | 6 | 1 | 31 | 18 | +13 | 30 | 2.00 | 1 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 2 | 2 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2017 | Eliteserien | 15 | 6 | 5 | 4 | 21 | 18 | +3 | 23 | 1.53 | 7 |
| 2018 | Eliteserien | 15 | 10 | 2 | 3 | 25 | 14 | +11 | 32 | 2.13 | 7 |
| 2019/20 | UEFA Europa League | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2019 | Eliteserien | 15 | 5 | 6 | 4 | 22 | 17 | +5 | 21 | 1.40 | 4 |
| 2019 | NM Cupen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2020 | Eliteserien | 15 | 6 | 3 | 6 | 22 | 26 | -4 | 21 | 1.40 | 3 |
| 2025 | Eliteserien | 15 | 1 | 2 | 12 | 11 | 40 | -29 | 5 | 0.33 | 2 |
| Totalt | 98 | 42 | 24 | 32 | 154 | 141 | +13 | 150 | 1.53 | 27 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Haugesund på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Haugesund vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
9och 4 till
Tappade ledningen
14och 9 till
Läst ur målen i 98 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Haugesund här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Brann | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 8 | +5 | 13 | 2.17 |
| Stromsgodset | 6 | 3 | 2 | 1 | 14 | 7 | +7 | 11 | 1.83 |
| Valerenga | 6 | 2 | 1 | 3 | 12 | 11 | +1 | 7 | 1.17 |
| Molde | 6 | 4 | 2 | 0 | 11 | 4 | +7 | 14 | 2.33 |
| Rosenborg | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.17 |
| Sarpsborg 08 FF | 6 | 0 | 4 | 2 | 5 | 8 | -3 | 4 | 0.67 |
| Kristiansund BK | 5 | 1 | 3 | 1 | 7 | 7 | 0 | 6 | 1.20 |
| Stabaek | 5 | 0 | 1 | 4 | 4 | 13 | -9 | 1 | 0.20 |
| Tromso | 5 | 1 | 0 | 4 | 5 | 12 | -7 | 3 | 0.60 |
| Bodo/Glimt | 5 | 2 | 1 | 2 | 10 | 4 | +6 | 7 | 1.40 |
Visa alla31 klubbar
| ODD Ballklubb | 5 | 1 | 1 | 3 | 8 | 13 | -5 | 4 | 0.80 |
| Viking | 5 | 2 | 0 | 3 | 8 | 8 | 0 | 6 | 1.20 |
| Lillestrom | 4 | 1 | 3 | 0 | 7 | 5 | +2 | 6 | 1.50 |
| Sandefjord | 4 | 1 | 0 | 3 | 7 | 11 | -4 | 3 | 0.75 |
| Start | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Aalesund | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 3 | 1.00 |
| Ranheim | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 |
| Sogndal | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Mjondalen | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| PSV Eindhoven | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Lech Poznan | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sturm Graz | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Coleraine FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| FK Sarajevo | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 |
| Bryne | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
| KFUM Oslo | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Strommen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Fredrikstad | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ham-Kam | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Cliftonville FC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Airbus UK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 108 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 324 mål, 172 av hemmalaget och 152 av gästen
Klockan bygger på 108 av arenans 108 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 324 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Haugesund på arenan.
- 1K. Velde12mål
- 2N. Sandberg11mål
- 3A. Stølås9mål
- 4I. Koné9mål
- 5I. Wadji9mål
- 6D. Akintola8mål
- 7S. Ibrahim7mål
- 8L. Abdi7mål
- 9F. Gytkjær6mål
- 10F. Kiss6mål
Listorna bygger på 108 av arenans 108 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 324 mål.