Hamre IP
Västerås, Sverige·

- Kapacitet
- 1 500
- Underlag
- Naturgräs
Division 2 - Norra Svealand och Svenska Cupen, april 2016 till oktober 2025. 102 spelade matcher.
Har även hetat Hamre 5 (2021–2025)
Skiljebo har ytterligare 10 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
Skiljebo på sin hemmaplan2016–2025
Visa säsong för säsong11 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | Division 2 - Norra Svealand | 13 | 5 | 4 | 4 | 19 | 18 | +1 | 19 | 1.46 | 2 |
| 2017 | Division 2 - Norra Svealand | 13 | 9 | 4 | 0 | 32 | 10 | +22 | 31 | 2.38 | 8 |
| 2020/21 | Svenska Cupen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020 | Division 2 - Norra Svealand | 7 | 5 | 0 | 2 | 19 | 10 | +9 | 15 | 2.14 | 2 |
| 2021/22 | Svenska Cupen | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 | 1 |
| 2021 | Division 2 - Norra Svealand | 14 | 8 | 2 | 4 | 37 | 25 | +12 | 26 | 1.86 | 3 |
| 2022/23 | Svenska Cupen | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022 | Division 2 - Norra Svealand | 12 | 6 | 2 | 4 | 23 | 14 | +9 | 20 | 1.67 | 4 |
| 2023 | Division 2 - Norra Svealand | 13 | 8 | 1 | 4 | 39 | 19 | +20 | 25 | 1.92 | 4 |
| 2024 | Division 2 - Norra Svealand | 13 | 4 | 4 | 5 | 17 | 22 | -5 | 16 | 1.23 | 2 |
| 2025 | Division 2 - Norra Svealand | 13 | 5 | 4 | 4 | 26 | 23 | +3 | 19 | 1.46 | 3 |
| Totalt | 102 | 52 | 21 | 29 | 218 | 146 | +72 | 177 | 1.74 | 29 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Skiljebo på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Skiljebo vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
3Tappade ledningen
9och 4 till
Läst ur målen i 31 matcher. 71 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Skiljebo här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gute | 7 | 0 | 1 | 6 | 10 | 21 | -11 | 1 | 0.14 |
| Österåker United | 6 | 1 | 2 | 3 | 9 | 13 | -4 | 5 | 0.83 |
| Kungsängen | 5 | 1 | 2 | 2 | 8 | 10 | -2 | 5 | 1.00 |
| Järfälla | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 6 | +3 | 7 | 1.40 |
| Franke | 4 | 1 | 1 | 2 | 10 | 10 | 0 | 4 | 1.00 |
| Hudiksvall | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 3 | +5 | 9 | 2.25 |
| Karlberg | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 | 2.25 |
| Kvarnsveden | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 19 | -14 | 3 | 0.75 |
| Sandvikens AIK | 4 | 2 | 0 | 2 | 7 | 9 | -2 | 6 | 1.50 |
| Enskede | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 6 | 2.00 |
Visa alla47 klubbar
| Gamla Upsala | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 9 | -7 | 1 | 0.33 |
| Stocksund | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.33 |
| Enköping | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 5 | +1 | 4 | 1.33 |
| Arlanda | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Viggbyholms IK | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 6 | 2.00 |
| Lidingö | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Norrtälje | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.50 |
| Karlslund | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Sundbyberg | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Håbo | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Syrianska IF | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Korsnäs | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 6 | -3 | 3 | 1.50 |
| Uppsala | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.50 |
| Falu BS | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Dalkurd | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Jonkopings Sodra | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Haninge | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Sollentuna | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Täby | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Örebro Syrianska | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Forward | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Fagersta Södra IK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Fanna BK | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Stockholm Internazionale | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 3 | +2 | 3 | 3.00 |
| Ytterhogdal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Strömsberg | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 5 | -2 | 0 | 0.00 |
| Aspudden-Tellus | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Eskilstuna City | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Boo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Värmdö | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Västerås IK | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Nacka Iliria | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Rågsved | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Forsbacka | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Farsta | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Sunnersta | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bollstanäs | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 102 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 92 mål, 46 av hemmalaget och 46 av gästen
Tunn täckning. Klockan bygger på 31 av arenans 102 spelade matcher (30 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 92 mål. De 71 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden. Fördelningen beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Skiljebo på arenan.
- 1M. Tshikupe7mål
- 2L. Larsson6mål
- 3M. Salehepad3mål
- 4N. Wall3mål
- 5S. Stojanovic3mål
- 6L. Rask2mål
- 7P. Özer1mål
- 8J. Norgren1mål
- 9M. Abshir1mål
- 10S. Stojanovic1mål
Tunn täckning. Listorna bygger på 31 av arenans 102 spelade matcher (30 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 92 mål. De 71 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar. Listorna är alltså inte arenans hela historia.