Guldensporenstadion
Kortrijk, Belgien·

- Kapacitet
- 9 399
- Underlag
- Naturgräs
Jupiler Pro League, Cup och Friendly, juli 2010 till augusti 2026. 272 spelade matcher.
Har även hetat Guldensporen Stadion (2026–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Kortrijk på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong23 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Jupiler Pro League | 16 | 10 | 2 | 4 | 24 | 11 | +13 | 32 | 2.00 | 7 |
| 2011/12 | Jupiler Pro League | 20 | 11 | 4 | 5 | 34 | 26 | +8 | 37 | 1.85 | 9 |
| 2012/13 | Jupiler Pro League | 18 | 8 | 5 | 5 | 27 | 18 | +9 | 29 | 1.61 | 5 |
| 2013/14 | Jupiler Pro League | 19 | 9 | 6 | 4 | 43 | 28 | +15 | 33 | 1.74 | 5 |
| 2014/15 | Jupiler Pro League | 20 | 10 | 4 | 6 | 38 | 22 | +16 | 34 | 1.70 | 8 |
| 2015/16 | Jupiler Pro League | 19 | 10 | 6 | 3 | 26 | 14 | +12 | 36 | 1.89 | 11 |
| 2016/17 | Jupiler Pro League | 15 | 5 | 3 | 7 | 23 | 25 | -2 | 18 | 1.20 | 0 |
| 2017/18 | Jupiler Pro League | 15 | 7 | 5 | 3 | 24 | 13 | +11 | 26 | 1.73 | 6 |
| 2018/19 | Jupiler Pro League | 15 | 6 | 3 | 6 | 24 | 25 | -1 | 21 | 1.40 | 3 |
| 2019/20 | Jupiler Pro League | 15 | 5 | 3 | 7 | 24 | 22 | +2 | 18 | 1.20 | 3 |
| 2019/20 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2020/21 | Jupiler Pro League | 17 | 5 | 2 | 10 | 24 | 35 | -11 | 17 | 1.00 | 3 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2021/22 | Jupiler Pro League | 17 | 5 | 4 | 8 | 23 | 24 | -1 | 19 | 1.12 | 4 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Jupiler Pro League | 17 | 4 | 5 | 8 | 16 | 29 | -13 | 17 | 1.00 | 4 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | Jupiler Pro League | 19 | 6 | 3 | 10 | 21 | 32 | -11 | 21 | 1.11 | 4 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Jupiler Pro League | 18 | 6 | 4 | 8 | 21 | 26 | -5 | 22 | 1.22 | 3 |
| 2024/25 | Cup | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2025/26 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | Jupiler Pro League | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 271 | 111 | 61 | 99 | 401 | 361 | +40 | 394 | 1.45 | 79 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Kortrijk på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Kortrijk vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
13och 8 till
Räddade en poäng
24och 19 till
Tappade ledningen
49och 44 till
Läst ur målen i 271 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Kortrijk här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Standard Liege | 19 | 5 | 4 | 10 | 25 | 29 | -4 | 19 | 1.00 |
| Charleroi | 19 | 8 | 5 | 6 | 22 | 22 | 0 | 29 | 1.53 |
| Gent | 18 | 10 | 4 | 4 | 26 | 12 | +14 | 34 | 1.89 |
| Anderlecht | 17 | 8 | 7 | 2 | 35 | 25 | +10 | 31 | 1.82 |
| Club Brugge KV | 17 | 5 | 3 | 9 | 19 | 24 | -5 | 18 | 1.06 |
| KV Mechelen | 16 | 7 | 1 | 8 | 24 | 24 | 0 | 22 | 1.38 |
| Genk | 16 | 4 | 5 | 7 | 22 | 25 | -3 | 17 | 1.06 |
| Cercle Brugge | 14 | 2 | 3 | 9 | 12 | 26 | -14 | 9 | 0.64 |
| Zulte Waregem | 13 | 6 | 2 | 5 | 16 | 21 | -5 | 20 | 1.54 |
| St. Truiden | 13 | 4 | 3 | 6 | 13 | 23 | -10 | 15 | 1.15 |
Visa alla29 klubbar
| KV Oostende | 12 | 4 | 3 | 5 | 16 | 17 | -1 | 15 | 1.25 |
| AS Eupen | 11 | 3 | 5 | 3 | 12 | 11 | +1 | 14 | 1.27 |
| Antwerp | 11 | 7 | 1 | 3 | 14 | 10 | +4 | 22 | 2.00 |
| SK Beveren | 10 | 3 | 1 | 6 | 15 | 23 | -8 | 10 | 1.00 |
| OH Leuven | 9 | 2 | 3 | 4 | 6 | 7 | -1 | 9 | 1.00 |
| Lokeren | 9 | 3 | 3 | 3 | 16 | 14 | +2 | 12 | 1.33 |
| KVC Westerlo | 8 | 4 | 1 | 3 | 10 | 15 | -5 | 13 | 1.63 |
| Excel Mouscron | 8 | 3 | 2 | 3 | 8 | 10 | -2 | 11 | 1.38 |
| Lierse | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 12 | -2 | 7 | 1.17 |
| Beerschot VA | 4 | 0 | 2 | 2 | 8 | 10 | -2 | 2 | 0.50 |
| Union St. Gilloise | 4 | 4 | 0 | 0 | 12 | 6 | +6 | 12 | 3.00 |
| Mons | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 7 | 1.75 |
| Beerschot | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 11 | -10 | 1 | 0.25 |
| RWDM | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 6 | 2.00 |
| Seraing United | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Lommel United | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Londerzeel | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Dender | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Lokeren-Temse | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 272 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 762 mål, 401 av hemmalaget och 361 av gästen
Klockan bygger på 272 av arenans 272 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 762 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Kortrijk på arenan.
- 1T. Chevalier25mål
- 2I. Mboyo23mål
- 3I. Santini22mål
- 4F. Selemani16mål
- 5S. De Smet14mål
- 6P. Chavarría10mål
- 7I. Saadi10mål
- 8N. Pavlović10mål
- 9J. Stojanović9mål
- 10P. Guèye9mål
Listorna bygger på 272 av arenans 272 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 762 mål.