Fortuna Sittard Stadion
Sittard, Nederländerna·

- Kapacitet
- 12 500
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie och KNVB Beker, oktober 2017 till augusti 2026. 142 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Fortuna Sittard på sin hemmaplan2017/18–2026/27
Visa säsong för säsong14 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017/18 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 4 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2018/19 | Eredivisie | 17 | 7 | 5 | 5 | 30 | 26 | +4 | 26 | 1.53 | 4 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | Eredivisie | 13 | 6 | 4 | 3 | 22 | 17 | +5 | 22 | 1.69 | 4 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 6 | 2.00 | 2 |
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 5 | 3 | 9 | 27 | 33 | -6 | 18 | 1.06 | 2 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 6 | 2 | 9 | 20 | 31 | -11 | 20 | 1.18 | 5 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Eredivisie | 17 | 5 | 4 | 8 | 21 | 28 | -7 | 19 | 1.12 | 6 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 7 | 6 | 4 | 27 | 20 | +7 | 27 | 1.59 | 4 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 8 | 1 | 8 | 17 | 24 | -7 | 25 | 1.47 | 8 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 7 | 4 | 6 | 28 | 29 | -1 | 25 | 1.47 | 3 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 142 | 57 | 29 | 56 | 214 | 221 | -7 | 200 | 1.41 | 40 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Fortuna Sittard på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Fortuna Sittard vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
7och 2 till
Räddade en poäng
12och 7 till
Tappade ledningen
26och 21 till
Läst ur målen i 141 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Fortuna Sittard här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AZ Alkmaar | 9 | 6 | 1 | 2 | 22 | 12 | +10 | 19 | 2.11 |
| Feyenoord | 9 | 8 | 0 | 1 | 23 | 11 | +12 | 24 | 2.67 |
| PEC Zwolle | 8 | 2 | 2 | 4 | 11 | 16 | -5 | 8 | 1.00 |
| Heerenveen | 8 | 2 | 1 | 5 | 11 | 17 | -6 | 7 | 0.88 |
| Ajax | 7 | 6 | 1 | 0 | 17 | 4 | +13 | 19 | 2.71 |
| PSV Eindhoven | 7 | 5 | 2 | 0 | 17 | 8 | +9 | 17 | 2.43 |
| Groningen | 7 | 3 | 1 | 3 | 10 | 8 | +2 | 10 | 1.43 |
| Heracles | 7 | 2 | 2 | 3 | 6 | 10 | -4 | 8 | 1.14 |
| Utrecht | 7 | 2 | 4 | 1 | 8 | 7 | +1 | 10 | 1.43 |
| Twente | 7 | 5 | 0 | 2 | 14 | 9 | +5 | 15 | 2.14 |
Visa alla27 klubbar
| Sparta Rotterdam | 7 | 3 | 3 | 1 | 8 | 5 | +3 | 12 | 1.71 |
| Vitesse | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 12 | -2 | 7 | 1.17 |
| GO Ahead Eagles | 6 | 2 | 2 | 2 | 7 | 6 | +1 | 8 | 1.33 |
| RKC Waalwijk | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 11 | -4 | 2 | 0.33 |
| Willem II | 5 | 1 | 1 | 3 | 9 | 11 | -2 | 4 | 0.80 |
| NEC Nijmegen | 5 | 2 | 2 | 1 | 10 | 6 | +4 | 8 | 1.60 |
| Excelsior | 4 | 0 | 0 | 4 | 4 | 12 | -8 | 0 | 0.00 |
| ADO Den Haag | 4 | 0 | 1 | 3 | 0 | 6 | -6 | 1 | 0.25 |
| Emmen | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 4 | +1 | 7 | 1.75 |
| Cambuur | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 7 | -1 | 3 | 0.75 |
| NAC Breda | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| VVV Venlo | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | -4 | 1 | 0.33 |
| Volendam | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 |
| De Graafschap | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| FC OSS | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 142 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 432 mål, 212 av hemmalaget och 220 av gästen
Klockan bygger på 141 av arenans 142 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 432 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Fortuna Sittard på arenan.
- 1K. Sierhuis18mål
- 2Z. Flemming13mål
- 3M. Diemers13mål
- 4P. Gladon10mål
- 5M. Seuntjens9mål
- 6G. Cox7mål
- 7A. Novaković7mål
- 8K. Peterson7mål
- 9A. Ciss6mål
- 10Lisandro Semedo6mål
Listorna bygger på 141 av arenans 142 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 432 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.