Euroborg
Groningen, Nederländerna·

- Kapacitet
- 22 579
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie, KNVB Beker och UEFA Europa League, augusti 2010 till augusti 2026. 168 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Groningen på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong13 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 19 | 14 | 2 | 3 | 44 | 22 | +22 | 44 | 2.32 | 6 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 8 | 4 | 5 | 29 | 23 | +6 | 28 | 1.65 | 5 |
| 2012/13 | Eredivisie | 18 | 6 | 5 | 7 | 20 | 26 | -6 | 23 | 1.28 | 3 |
| 2013/14 | Eredivisie | 19 | 11 | 5 | 3 | 35 | 20 | +15 | 38 | 2.00 | 6 |
| 2014/15 | UEFA Europa League | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 7 | 8 | 2 | 26 | 18 | +8 | 29 | 1.71 | 5 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 4 | 6 | 7 | 18 | 21 | -3 | 18 | 1.06 | 3 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | Eredivisie | 17 | 3 | 3 | 11 | 20 | 34 | -14 | 12 | 0.71 | 2 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 8 | 6 | 3 | 27 | 14 | +13 | 30 | 1.76 | 7 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 7 | 4 | 6 | 27 | 18 | +9 | 25 | 1.47 | 6 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 164 | 70 | 43 | 51 | 258 | 207 | +51 | 253 | 1.54 | 44 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Groningen på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Groningen vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
8och 3 till
Räddade en poäng
19och 14 till
Tappade ledningen
27och 22 till
Läst ur målen i 164 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Groningen här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AZ Alkmaar | 10 | 3 | 2 | 5 | 13 | 16 | -3 | 11 | 1.10 |
| Utrecht | 10 | 4 | 2 | 4 | 10 | 10 | 0 | 14 | 1.40 |
| Twente | 10 | 3 | 7 | 0 | 14 | 9 | +5 | 16 | 1.60 |
| Ajax | 9 | 3 | 3 | 3 | 14 | 14 | 0 | 12 | 1.33 |
| PSV Eindhoven | 9 | 4 | 2 | 3 | 12 | 12 | 0 | 14 | 1.56 |
| Heracles | 9 | 2 | 0 | 7 | 10 | 21 | -11 | 6 | 0.67 |
| Feyenoord | 9 | 3 | 4 | 2 | 12 | 14 | -2 | 13 | 1.44 |
| Heerenveen | 9 | 3 | 2 | 4 | 12 | 11 | +1 | 11 | 1.22 |
| NEC Nijmegen | 9 | 3 | 1 | 5 | 16 | 21 | -5 | 10 | 1.11 |
| Vitesse | 8 | 4 | 1 | 3 | 11 | 10 | +1 | 13 | 1.63 |
Visa alla31 klubbar
| NAC Breda | 7 | 0 | 3 | 4 | 5 | 11 | -6 | 3 | 0.43 |
| PEC Zwolle | 6 | 1 | 4 | 1 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.17 |
| ADO Den Haag | 6 | 1 | 1 | 4 | 8 | 16 | -8 | 4 | 0.67 |
| GO Ahead Eagles | 6 | 1 | 1 | 4 | 2 | 6 | -4 | 4 | 0.67 |
| RKC Waalwijk | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 15 | -5 | 7 | 1.17 |
| Willem II | 5 | 0 | 1 | 4 | 2 | 12 | -10 | 1 | 0.20 |
| Excelsior | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 10 | -6 | 4 | 0.80 |
| Fortuna Sittard | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 6 | +3 | 12 | 2.40 |
| Roda | 4 | 2 | 1 | 1 | 10 | 7 | +3 | 7 | 1.75 |
| Cambuur | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.75 |
| Sparta Rotterdam | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 2 | +7 | 9 | 2.25 |
| VVV Venlo | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| De Graafschap | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| Volendam | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.50 |
| Emmen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Aberdeen | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Helmond Sport | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Spakenburg | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 168 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 469 mål, 258 av hemmalaget och 211 av gästen
Klockan bygger på 168 av arenans 168 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 469 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Groningen på arenan.
- 1M. de Leeuw23mål
- 2T. Matavž17mål
- 3T. Chery14mål
- 4L. Bacuna11mål
- 5D. Tadić9mål
- 6J. Strand Larsen9mål
- 7A. Granqvist9mål
- 8B. Willumsson9mål
- 9T. van Bergen9mål
- 10César David Texeira Torres8mål
Listorna bygger på 168 av arenans 168 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 469 mål.