FootSam
FOOTBALL DATA

Estádio José Alvalade

Lisboa·Sporting CPBenfica

2.15poäng per match
65 %hemmavinster
26spelade matcher 2022/23
Kapacitet
50 466
Underlag
Naturgräs

Primeira Liga, UEFA Champions League, UEFA Europa League och 6 andra tävlingar, augusti 2010 till augusti 2026. 473 spelade matcher.

10 matcherobesegrade i rad här under 2023 för Sporting CP. 5 vinster, 5 oavgjorda, och den räknar fortfarande.
6–0mot Farense 2022 — den största segern platsen sett.

Har även hetat Estádio da Luz (2015–2026)

Sporting CP och Benfica har ytterligare 182 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

Säsong2022/23
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Sporting CP

Sporting CP på den arena klubben delar2022/23–2022/23

2.15poäng per match
65 %vinstprocent
1754V–O–F på 26 matcher
6520målskillnad +45
12hållna nollor
2matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2022/23–2022/23
Visa säsong för säsong4 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2022/23UEFA Champions League310234-131.001
2022/23UEFA Europa League303044031.000
2022/23Primeira Liga1713224212+30412.418
2022/23Taça da Liga3300160+1693.003
Totalt2617546520+45562.1512
II · Klubben

Historien

Rekorden — Sporting CP

Ytterligheterna för Sporting CP på den här arenan

10och räknarobesegrad i följd16 feb. 2023 – 21 maj 20235 vinster, 5 oavgjorda
7raka segrar5 nov. 2022 – 1 feb. 2023
5hållna nollor i följd5 nov. 2022 – 29 dec. 2022
1raka förluster27 aug. 2022

Största segrar

30 nov. 2022Sporting CP60Farense+6 mål
13 dec. 2022Sporting CP50Maritimo+5 mål
19 dec. 2022Sporting CP50SC Braga+5 mål
1 feb. 2023Sporting CP50SC Braga+5 mål
10 sep. 2022Sporting CP40Portimonense+4 mål

Största förluster

27 aug. 2022Sporting CP02Chaves+2 mål emot
12 okt. 2022Sporting CP02Marseille+2 mål emot
12 feb. 2023Sporting CP12FC Porto+1 mål emot

Vändningarna — Sporting CP

Hur ofta Sporting CP vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

2
22 okt. 2022Casa Pia31låg under med 1
13 maj 2023Maritimo21låg under med 1

Räddade en poäng

4
16 feb. 2023FC Midtjylland11låg under med 1
9 mars 2023Arsenal22låg under med 1
16 apr. 2023Arouca11låg under med 1
20 apr. 2023Juventus11låg under med 1

Tappade ledningen

3
21 maj 2023Benfica22ledde med 2
1 nov. 2022Eintracht Frankfurt12ledde med 1
9 mars 2023Arsenal22ledde med 1

Läst ur målen i 26 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Sporting CP

Hur det gått för lagen som mött Sporting CP här

24klubbar har gästat
4av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Maritimo200217-600.00
SC Braga2002010-1000.00
Arsenal101022011.00
Tottenham100102-200.00
Marseille110020+233.00
Eintracht Frankfurt110021+133.00
Benfica101022011.00
FC Porto110021+133.00
Portimonense100104-400.00
Boavista100103-300.00
Visa alla24 klubbar
Chaves110020+233.00
Vitória SC100103-300.00
Rio Ave100103-300.00
Santa Clara100103-300.00
Estoril100102-200.00
Farense100106-600.00
Pacos Ferreira100103-300.00
Arouca101011011.00
Famalicao100112-100.00
FC Midtjylland101011011.00
Juventus101011011.00
GIL Vicente100113-200.00
Vizela100112-100.00
Casa Pia100113-200.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 29 färdigspelade matcher

3.28mål per match
95mål totalt
41 %båda lagen målat
72 %över 2,5 mål
38 %över 3,5 mål
0mållösa matcher · 0 %

Vanligaste resultat

3–0517 %
1–1310 %
2–0310 %
2–1310 %
4–0310 %

Målrikaste matcherna

30 nov. 2022Sporting CP60Farense6 mål
13 dec. 2022Sporting CP50Maritimo5 mål
19 dec. 2022Sporting CP50SC Braga5 mål
1 feb. 2023Sporting CP50SC Braga5 mål
5 juni 2022Portugal40Switzerland4 mål

Målklockan

När målen faller här — 95 mål, 75 av hemmalaget och 20 av gästen

12
13 %1–15
13
14 %16–30
22
23 %31–45
12
13 %46–60
15
16 %61–75
21
22 %76–90
Hemmalaget 75 Gästen 20Flest mål i 31–4522 stycken

Klockan bygger på 29 av arenans 29 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 95 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Sporting CP på arenan.

  1. 1Paulinho12mål
  2. 2Pote10mål
  3. 3M. Edwards7mål
  4. 4Trincão6mål
  5. 5H. Morita5mål
  6. 6Nuno Santos4mål
  7. 7Arthur Gomes3mål
  8. 8Pedro Porro3mål
  9. 9S. Coates2mål
  10. 10Gonçalo Inácio2mål

Listorna bygger på 29 av arenans 29 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 95 mål.