FootSam
FOOTBALL DATA

Estádio Governador Plácido Aderaldo Castelo

Fortaleza, Ceará, Brasilien·CearaFortaleza EC

1.78poäng per match
50 %hemmavinster
154spelade matcher
Kapacitet
63 903
Underlag
Naturgräs

Serie A, Serie B, Copa Do Brasil och 2 andra tävlingar, maj 2010 till november 2025. 339 spelade matcher.

21 matcherobesegrade i rad här 2023–2024 för Fortaleza EC. 14 vinster, 7 oavgjorda.
6–0mot RB Bragantino 2022 — den största segern platsen sett.
0 av 7Internacional har aldrig vunnit här, på 7 besök.

Ceara och Fortaleza EC har ytterligare 104 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — Fortaleza EC

Fortaleza EC på den arena klubben delar2016–2025

1.78poäng per match
50 %vinstprocent
774334V–O–F på 154 matcher
226136målskillnad +90
66hållna nollor
45matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2016–2025
Visa säsong för säsong19 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2016Copa Do Brasil440092+7123.002
2020/21CONMEBOL Sudamericana110021+133.000
2020/21Serie A208662016+4301.5011
2020/21Copa Do Brasil101033011.000
2021Serie A1910452622+4341.798
2021Copa Do Brasil6411115+6132.172
2022CONMEBOL Libertadores412155051.250
2022Serie A208842513+12321.6010
2022Copa Do Brasil420252+361.502
2023CONMEBOL Sudamericana6510185+13162.672
2023CONMEBOL Libertadores210141+331.501
2023Serie A188642519+6301.676
2023Copa Do Brasil220071+663.001
2024CONMEBOL Sudamericana5401146+8122.401
2024Serie A181350318+23442.4410
2024Copa Do Brasil202000021.002
2025CONMEBOL Libertadores412143+151.253
2025Serie A175481623-7191.125
2025Copa Do Brasil101011011.000
Totalt154774334226136+902741.7866
II · Klubben

Historien

Rekorden — Fortaleza EC

Ytterligheterna för Fortaleza EC på den här arenan

21obesegrad i följd23 nov. 2023 – 25 aug. 202414 vinster, 7 oavgjorda
11raka segrar30 maj 2024 – 25 aug. 2024
4hållna nollor i följd9 nov. 2024 – 29 mars 2025
3raka förluster25 maj 2025 – 13 juli 2025

Största förluster

9 aug. 2025Fortaleza EC05Botafogo+5 mål emot
21 feb. 2021Fortaleza EC04Bahia+4 mål emot
17 nov. 2021Fortaleza EC04Ceara+4 mål emot
9 okt. 2021Fortaleza EC03Flamengo+3 mål emot

Vändningarna — Fortaleza EC

Hur ofta Fortaleza EC vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

6
8 okt. 2023America Mineiro32låg under med 2
30 juni 2021Chapecoense-sc32låg under med 1
29 juli 2021CRB21låg under med 1
10 dec. 2021Bahia21låg under med 1
28 sep. 2022Flamengo32låg under med 1

och 1 till

Räddade en poäng

9
26 nov. 2020Goias11låg under med 1
2 juni 2021Ceara11låg under med 1
20 juni 2021Fluminense11låg under med 1
8 maj 2022Sao Paulo11låg under med 1
28 maj 2022Juventude11låg under med 1

och 4 till

Tappade ledningen

18
14 okt. 2020Sao Paulo33ledde med 1
1 aug. 2021Ceara13ledde med 1
15 aug. 2021Santos11ledde med 1
11 nov. 2021Sao Paulo11ledde med 1
5 maj 2022River Plate11ledde med 1

och 13 till

Läst ur målen i 148 matcher. 6 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — Fortaleza EC

Hur det gått för lagen som mött Fortaleza EC här

51klubbar har gästat
20av dem har vunnit här
Cearaflest segrar · 7 av 12 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Ceara12723159+6231.92
Sao Paulo824211110101.25
Internacional7025214-1220.29
Palmeiras7124410-650.71
Fluminense731368-2101.43
Flamengo722386+281.14
Corinthians611436-340.67
RB Bragantino6114514-940.67
Atletico-MG622276+181.33
Bahia512277051.00
Visa alla51 klubbar
Botafogo5230114+791.80
America Mineiro5005414-1000.00
Santos512249-551.00
Gremio503235-230.60
Vasco DA Gama511328-640.80
Atletico Paranaense411224-241.00
Atletico Goianiense412154+151.25
Cuiaba421121+171.75
Sport Recife300303-300.00
Cruzeiro321041+372.33
Vitoria300318-700.00
Goias302123-120.67
Juventude301224-210.33
Coritiba200226-400.00
Colo Colo210125-331.50
Retrô202011021.00
Chapecoense-sc100123-100.00
Criciuma100101-100.00
Avai100102-200.00
CRB100112-100.00
River Plate101011011.00
Racing Club110030+333.00
Rosario Central100113-200.00
Velez Sarsfield101000011.00
Estudiantes L.P.101011011.00
Boca Juniors100124-200.00
Independiente100112-100.00
San Lorenzo100123-100.00
Bucaramanga101000011.00
Cerro Porteno110010+133.00
Libertad Asuncion101011011.00
Sportivo Trinidense100112-100.00
Ypiranga-RS100101-100.00
Imperatriz100102-200.00
Palestino100104-400.00
Deportivo Maldonado100104-400.00
Alianza Lima100112-100.00
Estudiantes de Merida FC100116-500.00
Nacional Potosí100105-500.00
Mirassol110010+133.00
Águia de Marabá100116-500.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 339 färdigspelade matcher

2.34mål per match
793mål totalt
44 %båda lagen målat
41 %över 2,5 mål
22 %över 3,5 mål
37mållösa matcher · 11 %

Vanligaste resultat

1–05115 %
1–14413 %
0–03711 %
2–13510 %
2–0288 %

Målrikaste matcherna

9 okt. 2013Ceara53RB Bragantino8 mål
9 sep. 2014Ceara52America Mineiro7 mål
23 aug. 2015Ceara43Paraná7 mål

Målklockan

När målen faller här — 770 mål, 477 av hemmalaget och 293 av gästen

93
12 %1–15
128
17 %16–30
140
18 %31–45
108
14 %46–60
120
16 %61–75
181
24 %76–90
Hemmalaget 477 Gästen 293Flest mål i 76–90181 stycken

Klockan bygger på 331 av arenans 339 spelade matcher (98 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 770 mål. De 8 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Fortaleza EC på arenan.

  1. 1Yago Pikachu26mål
  2. 2J. Lucero19mål
  3. 3Wellington Paulista11mål
  4. 4Thiago Galhardo11mål
  5. 5Moisés11mål
  6. 6S. Romero10mål
  7. 7T. Pochettino8mål
  8. 8Robson8mål
  9. 9Hércules8mål
  10. 10David7mål

Listorna bygger på 331 av arenans 339 spelade matcher (98 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 770 mål. De 8 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.