Estadio Florencio Solá
Lomas de Zamora, Provincia de Buenos Aires, Argentina·

- Kapacitet
- 34 901
- Underlag
- Naturgräs
Liga Profesional Argentina, Copa Argentina och CONMEBOL Sudamericana, maj 2017 till mars 2026. 113 spelade matcher.
Har även hetat Estadio Florencio Sola (2025–2026)
Banfield har ytterligare 8 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Banfield på sin hemmaplan2019/20–2025
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019/20 | Liga Profesional Argentina | 11 | 2 | 4 | 5 | 11 | 14 | -3 | 10 | 0.91 | 2 |
| 2020/21 | Liga Profesional Argentina | 5 | 3 | 1 | 1 | 8 | 5 | +3 | 10 | 2.00 | 1 |
| 2021 | Liga Profesional Argentina | 19 | 6 | 5 | 8 | 20 | 23 | -3 | 23 | 1.21 | 7 |
| 2022 | CONMEBOL Sudamericana | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2022 | Liga Profesional Argentina | 20 | 3 | 8 | 9 | 22 | 27 | -5 | 17 | 0.85 | 4 |
| 2023 | Liga Profesional Argentina | 13 | 5 | 4 | 4 | 9 | 11 | -2 | 19 | 1.46 | 9 |
| 2024 | Liga Profesional Argentina | 13 | 3 | 6 | 4 | 15 | 14 | +1 | 15 | 1.15 | 2 |
| 2025 | Liga Profesional Argentina | 16 | 5 | 6 | 5 | 17 | 16 | +1 | 21 | 1.31 | 6 |
| Totalt | 100 | 28 | 35 | 37 | 104 | 112 | -8 | 119 | 1.19 | 32 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Banfield på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Banfield vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
3Räddade en poäng
11och 6 till
Tappade ledningen
15och 10 till
Läst ur målen i 100 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Banfield här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| San Lorenzo | 6 | 2 | 3 | 1 | 5 | 6 | -1 | 9 | 1.50 |
| Gimnasia L.P. | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 7 | -3 | 5 | 1.00 |
| River Plate | 5 | 4 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 12 | 2.40 |
| Estudiantes L.P. | 5 | 1 | 2 | 2 | 7 | 8 | -1 | 5 | 1.00 |
| Racing Club | 4 | 2 | 0 | 2 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.50 |
| Rosario Central | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.25 |
| Union Santa Fe | 4 | 1 | 3 | 0 | 6 | 5 | +1 | 6 | 1.50 |
| Defensa Y Justicia | 4 | 3 | 1 | 0 | 8 | 3 | +5 | 10 | 2.50 |
| Lanus | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 6 | 1.50 |
| Boca Juniors | 4 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | +1 | 7 | 1.75 |
Visa alla33 klubbar
| Atletico Tucuman | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 5 | -1 | 5 | 1.25 |
| Talleres Cordoba | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.75 |
| Argentinos JRS | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | +2 | 7 | 1.75 |
| Velez Sarsfield | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Godoy Cruz | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.33 |
| Huracan | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 | 1.67 |
| Independiente | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | -3 | 2 | 0.67 |
| Newells Old Boys | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 6 | -4 | 3 | 1.00 |
| Aldosivi | 3 | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 9 | 3.00 |
| Platense | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 9 | 3.00 |
| Central Cordoba de Santiago | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Belgrano Cordoba | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Patronato | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1.00 |
| Tigre | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Arsenal Sarandi | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 |
| Independ. Rivadavia | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 3 | -2 | 1 | 0.50 |
| Sarmiento Junin | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Barracas Central | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Santos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Colón | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Instituto Cordoba | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Universidad Catolica | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Union La Calera | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 113 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 248 mål, 125 av hemmalaget och 123 av gästen
Klockan bygger på 113 av arenans 113 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 248 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Banfield på arenan.
- 1J. Dátolo9mål
- 2M. Giménez7mål
- 3B. Sepúlveda6mål
- 4J. Cruz6mål
- 5G. Galoppo5mål
- 6J. Álvarez5mål
- 7R. Enrique5mål
- 8A. Urzi4mål
- 9L. Lollo3mål
- 10R. Lenis3mål
Listorna bygger på 113 av arenans 113 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 248 mål.