FootSam
FOOTBALL DATA
Endast känd på namnet

Estadio del Mediterráneo

Spanien·Almeria

1.69poäng per match
45 %hemmavinster
75spelade matcher

Segunda División, La Liga och Copa del Rey, februari 2015 till juni 2019. 75 spelade matcher.

11 matcherobesegrade i rad här 2018–2019 för Almeria. 6 vinster, 5 oavgjorda.
3–0mot Granada CF 2015 — den största segern platsen sett.

Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Almeria på sin hemmaplan2014/15–2018/19

1.69poäng per match
45 %vinstprocent
342516V–O–F på 75 matcher
10768målskillnad +39
31hållna nollor
21matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2014/15–2018/19
Visa säsong för säsong5 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2014/15La Liga103431413+1131.305
2016/17Segunda División2111643318+15391.869
2017/18Segunda División219662218+4331.578
2018/19Segunda División2110833215+17381.819
2018/19Copa del Rey211064+242.000
Totalt7534251610768+391271.6931
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Almeria på den här arenan

11obesegrad i följd16 sep. 2018 – 19 jan. 20196 vinster, 5 oavgjorda
4raka segrar23 okt. 2016 – 11 dec. 2016
3hållna nollor i följd13 maj 2017 – 10 juni 2017
2raka förluster10 maj 2015 – 23 maj 2015

Största segrar

11 apr. 2015Almeria30Granada CF+3 mål
3 sep. 2016Almeria30Rayo Vallecano+3 mål
23 okt. 2016Almeria30Gimnastic+3 mål
29 jan. 2017Almeria30Oviedo+3 mål
22 sep. 2017Almeria30Sevilla II+3 mål

Största förluster

4 apr. 2015Almeria14Levante+3 mål emot
7 maj 2017Almeria03Valladolid+3 mål emot
7 okt. 2017Almeria03Huesca+3 mål emot
1 apr. 2018Almeria13Sporting Gijon+2 mål emot
5 nov. 2017Almeria02Cadiz+2 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Almeria vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

4
12 maj 2019Elche53låg under med 2
18 nov. 2016Elche21låg under med 1
4 nov. 2018Sporting Gijon21låg under med 1
24 feb. 2019Cordoba31låg under med 1

Räddade en poäng

8
4 maj 2015Celta Vigo22låg under med 2
9 apr. 2017Zaragoza22låg under med 2
1 nov. 2018Villarreal33låg under med 2
19 aug. 2016Cadiz11låg under med 1
9 okt. 2016Levante22låg under med 1

och 3 till

Tappade ledningen

11
13 feb. 2015Real Sociedad22ledde med 1
23 maj 2015Valencia23ledde med 1
9 okt. 2016Levante22ledde med 1
26 feb. 2017Ucam Murcia23ledde med 1
15 okt. 2017Valladolid11ledde med 1

och 6 till

Läst ur målen i 75 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Almeria här

38klubbar har gästat
14av dem har vunnit här
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Reus Deportiu410326-430.75
Alcorcon302113-220.67
Cordoba300327-500.00
Gimnastic301217-610.33
Granada CF301205-510.33
Lugo302112-120.67
Numancia301203-310.33
Oviedo311124-241.33
Tenerife311133041.33
Cadiz312031+251.67
Visa alla38 klubbar
Zaragoza301237-410.33
Villarreal202033021.00
Malaga220031+263.00
Levante211063+342.00
Deportivo La Coruna202011021.00
Getafe210111031.50
Valladolid211041+342.00
Albacete201114-310.50
Huesca211030+342.00
Osasuna220020+263.00
Rayo Vallecano210113-231.50
Sevilla II200215-400.00
Sporting Gijon210143+131.50
Elche200247-300.00
Mallorca200214-300.00
Valencia110032+133.00
Las Palmas100103-300.00
Celta Vigo101022011.00
Eibar100102-200.00
Girona101000011.00
Real Sociedad101022011.00
Barcelona B100101-100.00
Lorca100112-100.00
Cultural Leonesa100112-100.00
Mirandes100102-200.00
Ucam Murcia110032+133.00
Extremadura UD101011011.00
Rayo Majadahonda101022011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 75 färdigspelade matcher

2.33mål per match
175mål totalt
44 %båda lagen målat
47 %över 2,5 mål
20 %över 3,5 mål
10mållösa matcher · 13 %

Vanligaste resultat

0–01013 %
1–1912 %
3–0912 %
0–1811 %
2–1811 %

Målrikaste matcherna

12 maj 2019Almeria53Elche8 mål
1 nov. 2018Almeria33Villarreal6 mål
4 apr. 2015Almeria14Levante5 mål
23 maj 2015Almeria23Valencia5 mål
26 feb. 2017Almeria23Ucam Murcia5 mål

Målklockan

När målen faller här — 175 mål, 107 av hemmalaget och 68 av gästen

18
10 %1–15
29
17 %16–30
31
18 %31–45
25
14 %46–60
30
17 %61–75
42
24 %76–90
Hemmalaget 107 Gästen 68Flest mål i 76–9042 stycken

Klockan bygger på 75 av arenans 75 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 175 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Almeria på arenan.

  1. 1Álvaro Giménez13mål
  2. 2Quique González11mål
  3. 3Antonio Puertas7mål
  4. 4Juan Carlos Real7mål
  5. 5Fidel7mål
  6. 6Rubén Alcaraz5mål
  7. 7T. Partey4mål
  8. 8Marco Motta3mål
  9. 9Luis Rioja3mål
  10. 10Juan Muñoz3mål

Listorna bygger på 75 av arenans 75 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 175 mål.