Estadi Cornellà-El Prat
Spanien·
La Liga, augusti 2010 till maj 2014. 76 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Espanyol på sin hemmaplan2010/11–2013/14
Visa säsong för säsong4 säsonger
| Säsong | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | 19 | 11 | 2 | 6 | 33 | 22 | +11 | 35 | 1.84 | 7 |
| 2011/12 | 19 | 9 | 4 | 6 | 31 | 24 | +7 | 31 | 1.63 | 6 |
| 2012/13 | 19 | 6 | 7 | 6 | 25 | 28 | -3 | 25 | 1.32 | 5 |
| 2013/14 | 19 | 7 | 5 | 7 | 23 | 22 | +1 | 26 | 1.37 | 6 |
| Totalt | 76 | 33 | 18 | 25 | 112 | 96 | +16 | 117 | 1.54 | 24 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Espanyol på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Espanyol vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
7och 2 till
Tappade ledningen
13och 8 till
Läst ur målen i 76 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Espanyol här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Barcelona | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 2 | +7 | 10 | 2.50 |
| Atletico Madrid | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 7 | -2 | 4 | 1.00 |
| Athletic Club | 4 | 0 | 1 | 3 | 7 | 10 | -3 | 1 | 0.25 |
| Valencia | 4 | 0 | 2 | 2 | 6 | 12 | -6 | 2 | 0.50 |
| Malaga | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 5 | 1.25 |
| Sevilla | 4 | 2 | 2 | 0 | 9 | 6 | +3 | 8 | 2.00 |
| Levante | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | 4 | 1.00 |
| Real Madrid | 4 | 3 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 10 | 2.50 |
| Getafe | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 6 | 1.50 |
| Real Sociedad | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 9 | -2 | 5 | 1.25 |
Visa alla25 klubbar
| Osasuna | 4 | 2 | 1 | 1 | 6 | 3 | +3 | 7 | 1.75 |
| Villarreal | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | 2.33 |
| Real Betis | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | -2 | 1 | 0.33 |
| Granada CF | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.00 |
| Rayo Vallecano | 3 | 0 | 1 | 2 | 5 | 10 | -5 | 1 | 0.33 |
| Zaragoza | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 | 2.00 |
| Mallorca | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | -1 | 3 | 1.00 |
| Celta Vigo | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Deportivo La Coruna | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Valladolid | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| Almeria | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Sporting Gijon | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 3 | 1.50 |
| Racing Santander | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 |
| Elche | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Hércules | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 76 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 208 mål, 112 av hemmalaget och 96 av gästen
Klockan bygger på 76 av arenans 76 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 208 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Espanyol på arenan.
- 1Sergio García de la Fuente14mål
- 2Joan Verdú Fernández14mål
- 3D. Osvaldo11mål
- 4C. Stuani10mål
- 5Álvaro Vázquez7mål
- 6Philippe Coutinho5mål
- 7K. Uche5mål
- 8José Callejón3mål
- 9Luis García3mål
- 10Víctor Sánchez Mata3mål
Listorna bygger på 76 av arenans 76 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 208 mål.