FootSam
FOOTBALL DATA

EnviroVent Stadium

Harrogate, North Yorkshire, England·Harrogate Town

1.17poäng per match
32 %hemmavinster
123spelade matcher
Kapacitet
3 800
Underlag
Naturgräs

League Two, League Cup och FA Cup, augusti 2021 till maj 2026. 123 spelade matcher.

10 matcherobesegrade i rad här under 2025 för Harrogate Town. 6 vinster, 4 oavgjorda.
6–1mot Scunthorpe United 2021 — den största segern platsen sett.
2.40poäng per match för Salford City — den gäst som klarat sig bäst här, på 5 besök.

Har även hetat Exercise Stadium (2023–2026)

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Harrogate Town på sin hemmaplan2021/22–2025/26

1.17poäng per match
32 %vinstprocent
392757V–O–F på 123 matcher
146192målskillnad -46
28hållna nollor
40matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2021/22–2025/26
Visa säsong för säsong11 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2021/22League Two2367103236-4251.095
2021/22FA Cup110021+133.000
2022/23League Two2361073132-1281.226
2022/23League Cup100101-100.000
2023/24League Two2393113537-2301.304
2023/24League Cup210118-731.501
2024/25League Two2310492631-5341.486
2024/25FA Cup220020+263.002
2024/25League Cup100105-500.000
2025/26League Two2343161638-22150.654
2025/26League Cup100113-200.000
Totalt123392757146192-461441.1728
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Harrogate Town på den här arenan

10obesegrad i följd17 jan. 2025 – 21 apr. 20256 vinster, 4 oavgjorda
3raka segrar23 mars 2024 – 9 apr. 2024
3hållna nollor i följd22 jan. 2022 – 5 feb. 2022
10raka förluster6 okt. 2025 – 3 feb. 2026

Största segrar

22 jan. 2022Harrogate Town30Oldham+3 mål

Största förluster

30 aug. 2023Harrogate Town08Blackburn+8 mål emot
27 aug. 2024Harrogate Town05Preston+5 mål emot
27 aug. 2022Harrogate Town04Newport County+4 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Harrogate Town vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

6
21 aug. 2021Barrow21låg under med 1
6 nov. 2021Wrexham21låg under med 1
26 dec. 2022Grimsby32låg under med 1
26 dec. 2023Accrington ST21låg under med 1
1 apr. 2024Gillingham51låg under med 1

och 1 till

Räddade en poäng

14
7 apr. 2023AFC Wimbledon22låg under med 2
15 apr. 2023Doncaster22låg under med 2
28 nov. 2023Wrexham22låg under med 2
12 apr. 2025Grimsby22låg under med 2
10 sep. 2021Newport County22låg under med 1

och 9 till

Tappade ledningen

16
18 feb. 2023Crewe22ledde med 2
9 aug. 2025Grimsby33ledde med 2
28 aug. 2021Exeter City11ledde med 1
19 okt. 2021Tranmere22ledde med 1
1 mars 2022Port Vale11ledde med 1

och 11 till

Läst ur målen i 123 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Harrogate Town här

45klubbar har gästat
33av dem har vunnit här
Salford Citybästa gäst · 2.40 p/match på 5 besök
Salford Cityflest segrar · 4 av 5 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Walsall531174+3102.00
Swindon Town521266071.40
Colchester521254+171.40
Newport County5311134+9102.00
Tranmere522196+381.60
Barrow520334-161.20
Salford City540183+5122.40
Bradford410338-530.75
Gillingham412156-151.25
Crawley Town431062+4102.50
Visa alla45 klubbar
Crewe422064+282.00
Grimsby402279-220.50
Carlisle United401338-510.25
AFC Wimbledon321062+472.33
Milton Keynes Dons3300144+1093.00
Doncaster301237-410.33
Accrington ST310244031.00
Mansfield Town311144041.33
Notts County320164+262.00
Sutton United321052+372.33
Wrexham301235-210.33
Stockport County330072+593.00
Bristol Rovers220042+263.00
Fleetwood Town210134-131.50
Northampton211032+142.00
Rochdale201134-110.50
Chesterfield210133031.50
Oldham210113-231.50
Port Vale211021+142.00
Hartlepool United210133031.50
Stevenage202011021.00
Cheltenham201113-210.50
Leyton Orient220050+563.00
Morecambe210123-131.50
Forest Green220051+463.00
Bromley211020+242.00
Preston110050+533.00
Blackburn110080+833.00
Scunthorpe United100116-500.00
Shrewsbury100102-200.00
Exeter City101011011.00
Barnet110021+133.00
Cambridge United100112-100.00
Lincoln110031+233.00
Gainsborough Trinity100101-100.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 123 färdigspelade matcher

2.75mål per match
338mål totalt
50 %båda lagen målat
52 %över 2,5 mål
29 %över 3,5 mål
6mållösa matcher · 5 %

Vanligaste resultat

0–11411 %
0–21210 %
1–0119 %
1–1119 %
1–2108 %

Målklockan

När målen faller här — 338 mål, 146 av hemmalaget och 192 av gästen

35
10 %1–15
52
15 %16–30
59
17 %31–45
67
20 %46–60
55
16 %61–75
70
21 %76–90
Hemmalaget 146 Gästen 192Flest mål i 76–9070 stycken

Klockan bygger på 123 av arenans 123 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 338 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Harrogate Town på arenan.

  1. 1J. Muldoon21mål
  2. 2L. Armstrong16mål
  3. 3G. Thomson12mål
  4. 4A. Pattison10mål
  5. 5E. Taylor9mål
  6. 6M. Daly6mål
  7. 7J. Diamond6mål
  8. 8J. March5mål
  9. 9A. Odoh5mål
  10. 10S. Folarin4mål

Listorna bygger på 123 av arenans 123 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 338 mål.