Enea Stadion
Poznań, Polen·
- poäng per match
- 1.95
- hemmavinster
- 59 %
- spelade matcher
- 134
- Kapacitet
- 43 269
- Underlag
- Naturgräs

Ekstraklasa, UEFA Europa Conference League, UEFA Europa League och 5 andra tävlingar, juli 2014 till juli 2025. 138 spelade matcher.
Har även hetat INEA stadion (2014–2022), INEA Stadion (2020), Stadion Poznań (2022–2023)
Lech Poznan har ytterligare 52 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Lech Poznan på sin hemmaplan2014/15–2024/25
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | UEFA Europa League | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 4 | 2.00 | 2 |
| 2015/16 | UEFA Champions League | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2015/16 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 4 | 1.00 | 2 |
| 2019/20 | Ekstraklasa | 19 | 11 | 4 | 4 | 40 | 14 | +26 | 37 | 1.95 | 10 |
| 2019/20 | Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2020/21 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 0 | 2 | 8 | 7 | +1 | 6 | 1.50 | 1 |
| 2020/21 | Ekstraklasa | 15 | 4 | 7 | 4 | 19 | 17 | +2 | 19 | 1.27 | 7 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Ekstraklasa | 17 | 13 | 3 | 1 | 40 | 7 | +33 | 42 | 2.47 | 10 |
| 2021/22 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | Ekstraklasa | 18 | 10 | 2 | 6 | 26 | 15 | +11 | 32 | 1.78 | 10 |
| 2022/23 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022 | Super Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Europa Conference League | 9 | 7 | 1 | 1 | 22 | 6 | +16 | 22 | 2.44 | 6 |
| 2023/24 | Ekstraklasa | 18 | 10 | 4 | 4 | 31 | 16 | +15 | 34 | 1.89 | 8 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Ekstraklasa | 17 | 15 | 0 | 2 | 46 | 12 | +34 | 45 | 2.65 | 7 |
| Totalt | 134 | 79 | 24 | 31 | 251 | 111 | +140 | 261 | 1.95 | 66 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Lech Poznan på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Lech Poznan vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
4Räddade en poäng
9och 4 till
Tappade ledningen
10och 5 till
Läst ur målen i 134 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Lech Poznan här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pogon Szczecin | 8 | 2 | 3 | 3 | 8 | 10 | -2 | 9 | 1.13 |
| Raków Częstochowa | 8 | 5 | 1 | 2 | 12 | 11 | +1 | 16 | 2.00 |
| Jagiellonia | 7 | 1 | 2 | 4 | 7 | 20 | -13 | 5 | 0.71 |
| Slask Wroclaw | 7 | 3 | 1 | 3 | 7 | 8 | -1 | 10 | 1.43 |
| Legia Warszawa | 7 | 2 | 3 | 2 | 7 | 9 | -2 | 9 | 1.29 |
| Lechia Gdansk | 7 | 0 | 1 | 6 | 4 | 19 | -15 | 1 | 0.14 |
| Gornik Zabrze | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 10 | -5 | 5 | 0.83 |
| Zaglebie Lubin | 6 | 2 | 1 | 3 | 6 | 9 | -3 | 7 | 1.17 |
| Piast Gliwice | 6 | 1 | 1 | 4 | 1 | 6 | -5 | 4 | 0.67 |
| Cracovia Krakow | 6 | 1 | 2 | 3 | 4 | 9 | -5 | 5 | 0.83 |
Visa alla50 klubbar
| Warta Poznań | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 10 | -10 | 0 | 0.00 |
| Stal Mielec | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 9 | -2 | 6 | 1.20 |
| Wisla Plock | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 11 | -5 | 4 | 1.00 |
| Korona Kielce | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 4 | 1.00 |
| Radomiak Radom | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.25 |
| Wisla Krakow | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 9 | -8 | 3 | 1.00 |
| Widzew Łódź | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 7 | -3 | 3 | 1.00 |
| Fiorentina | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 1 | +5 | 6 | 3.00 |
| FC Basel 1893 | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | 3.00 |
| Puszcza Niepołomice | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 12 | -10 | 0 | 0.00 |
| ŁKS Łódź | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Benfica | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Belenenses | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Rangers | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Stjarnan | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Vikingur Reykjavik | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bodo/Glimt | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Miedz Legnica | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Arka Gdynia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Djurgårdens IF | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Villarreal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Qarabag | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hapoel Beer Sheva | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| F91 Dudelange | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Austria Vienna | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Fehérvár | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kalju Nomme | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| FK Sarajevo | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Batumi | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Standard Liege | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Spartak Trnava | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| GKS Katowice | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Nieciecza | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | -5 | 0 | 0.00 |
| Podbeskidzie | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Kauno Žalgiris | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Valmiera / BSS | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Górnik Łęczna | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ruch Chorzów | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| SKRA Częstochowa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Motor Lublin | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 138 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 372 mål, 251 av hemmalaget och 121 av gästen
Klockan bygger på 138 av arenans 138 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 372 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Lech Poznan på arenan.
- 1M. Ishak52mål
- 2K. Velde16mål
- 3Afonso Sousa15mål
- 4C. Gytkjær14mål
- 5M. Skóraś14mål
- 6João Amaral13mål
- 7J. Kamiński9mål
- 8F. Marchwiński9mål
- 9Dani Ramírez9mål
- 10F. Szymczak7mål
Listorna bygger på 138 av arenans 138 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 372 mål.