Dimotiko Stadio Serron
Serres, Grekland·
- poäng per match
- 1.29
- hemmavinster
- 33 %
- spelade matcher
- 72
- Kapacitet
- 9 500
- Underlag
- Naturgräs

Super League 1 och Cup, november 2011 till september 2026. 83 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan — Panserraikos
Panserraikos på den arena klubben delar2012/13–2026
Visa säsong för säsong13 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2015/16 | Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | -1 | 1 | 0.50 | 1 |
| 2016/17 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2017/18 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2019/20 | Cup | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 5 | 1.67 | 1 |
| 2021/22 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 1.50 | 0 |
| 2022/23 | Cup | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 6 | 2.00 | 1 |
| 2023/24 | Super League 1 | 16 | 7 | 6 | 3 | 23 | 19 | +4 | 27 | 1.69 | 4 |
| 2023/24 | Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2024/25 | Super League 1 | 18 | 6 | 6 | 6 | 25 | 26 | -1 | 24 | 1.33 | 4 |
| 2024/25 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2025/26 | Super League 1 | 18 | 3 | 5 | 10 | 11 | 32 | -21 | 14 | 0.78 | 2 |
| 2026 | Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 72 | 24 | 21 | 27 | 87 | 105 | -18 | 93 | 1.29 | 15 |
Historien
Rekorden — Panserraikos
Ytterligheterna för Panserraikos på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna — Panserraikos
Hur ofta Panserraikos vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
9och 4 till
Läst ur målen i 70 matcher. 2 matcher är utelämnade — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna — Panserraikos
Hur det gått för lagen som mött Panserraikos här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Asteras Tripolis | 7 | 1 | 2 | 4 | 5 | 9 | -4 | 5 | 0.71 |
| Volos NFC | 6 | 1 | 3 | 2 | 8 | 10 | -2 | 6 | 1.00 |
| Atromitos | 5 | 3 | 2 | 0 | 9 | 3 | +6 | 11 | 2.20 |
| AEK Athens FC | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 4 | +5 | 7 | 1.75 |
| PAOK | 4 | 4 | 0 | 0 | 15 | 1 | +14 | 12 | 3.00 |
| Panaitolikos | 4 | 1 | 3 | 0 | 3 | 2 | +1 | 6 | 1.50 |
| OFI | 4 | 2 | 1 | 1 | 7 | 6 | +1 | 7 | 1.75 |
| Kifisia | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 4 | 1.00 |
| Olympiakos | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | 3.00 |
| Panathinaikos | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 2 | +6 | 7 | 2.33 |
Visa alla27 klubbar
| PAS Giannina | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.00 |
| Lamia | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.33 |
| Levadiakos | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 7 | 2.33 |
| Aris Thessalonikis | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | +1 | 5 | 1.67 |
| Larisa | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| Kallithea | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Kissamikos | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | 2.00 |
| Panionios | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Xanthi FC | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Panthrakikos | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Apollon Pontou | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Ergotelis | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Panachaiki | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| Orfeas Xanthi | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Triglia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Odysseas Kordelio | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Iraklis 1908 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 83 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 203 mål, 88 av hemmalaget och 115 av gästen
Klockan bygger på 80 av arenans 83 spelade matcher (96 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 203 mål. De 3 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Panserraikos på arenan.
- 1Jefté Betancor15mål
- 2J. Salazar5mål
- 3K. Aleksić5mål
- 4Amr Warda4mål
- 5P. Staikos4mål
- 6A. Katsantonis3mål
- 7K. Thymianis3mål
- 8Z. Chatzistravos3mål
- 9M. Fares2mål
- 10V. De Marco2mål
Listorna bygger på 80 av arenans 83 spelade matcher (96 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 203 mål. De 3 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.