Decathlon Arena - Stade Pierre Mauroy
Frankrike·
Ligue 1, UEFA Europa Conference League, UEFA Europa League och 3 andra tävlingar, augusti 2022 till augusti 2026. 74 spelade matcher.
Har även hetat Decathlon Arena – Stade Pierre-Mauroy (2022–2023), Decathlon Arena - Stade Pierre-Mauroy (2023–2025)
Lille har ytterligare 42 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
Hemmaplan
Hemmaplan
Lille på sin hemmaplan2022/23–2026/27
Visa säsong för säsong9 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022/23 | Ligue 1 | 17 | 12 | 4 | 1 | 35 | 17 | +18 | 40 | 2.35 | 5 |
| 2022/23 | Coupe de France | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 | 2 |
| 2023/24 | Ligue 1 | 17 | 11 | 4 | 2 | 34 | 14 | +20 | 37 | 2.18 | 9 |
| 2023/24 | Coupe de France | 1 | 1 | 0 | 0 | 12 | 0 | +12 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2023/24 | UEFA Europa Conference League | 6 | 5 | 1 | 0 | 12 | 4 | +8 | 16 | 2.67 | 2 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 1 | 1 | 12 | 6 | +6 | 10 | 2.00 | 1 |
| 2024/25 | Ligue 1 | 17 | 11 | 4 | 2 | 31 | 18 | +13 | 37 | 2.18 | 4 |
| 2024/25 | Coupe de France | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2026/27 | Ligue 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| Totalt | 67 | 45 | 16 | 6 | 143 | 62 | +81 | 151 | 2.25 | 24 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Lille på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Lille vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
10och 5 till
Räddade en poäng
5Tappade ledningen
15och 10 till
Läst ur målen i 67 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Lille här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lyon | 3 | 1 | 2 | 0 | 8 | 7 | +1 | 5 | 1.67 |
| Marseille | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.33 |
| Montpellier | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Nantes | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Nice | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| Paris Saint Germain | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 4 | +2 | 5 | 1.67 |
| Monaco | 3 | 0 | 0 | 3 | 4 | 8 | -4 | 0 | 0.00 |
| Reims | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Rennes | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | 0.67 |
| Strasbourg | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | -3 | 1 | 0.33 |
Visa alla35 klubbar
| Toulouse | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 1 | 0.33 |
| Stade Brestois 29 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| Lens | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Angers | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Lorient | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Clermont Foot | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | -4 | 1 | 0.50 |
| Estac Troyes | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Le Havre | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 3 | 1.50 |
| Sturm Graz | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Aston Villa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ajaccio | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Auxerre | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Metz | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Feyenoord | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 | -5 | 0 | 0.00 |
| Juventus | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Real Madrid | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| HNK Rijeka | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Slovan Bratislava | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Olimpija | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| KI Klaksvik | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Saint Etienne | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| PAU | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Dunkerque | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Golden Lion | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 12 | -12 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 74 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 227 mål, 157 av hemmalaget och 70 av gästen
Klockan bygger på 74 av arenans 74 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 227 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Lille på arenan.
- 1J. David44mål
- 2E. Zhegrova16mål
- 3R. Cabella10mål
- 4Y. Yazıcı9mål
- 5H. Haraldsson9mål
- 6B. André6mål
- 7B. Diakité5mål
- 8A. Gomes4mål
- 9M. Bayo4mål
- 10O. Sahraoui4mål
Listorna bygger på 74 av arenans 74 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 227 mål.