De Adelaarshorst
Deventer, Nederländerna·

- Kapacitet
- 10 400
- Underlag
- Naturgräs
Eredivisie, KNVB Beker, UEFA Europa League och 1 tävling till, augusti 2013 till augusti 2026. 154 spelade matcher.
GO Ahead Eagles har ytterligare 1 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
GO Ahead Eagles på sin hemmaplan2013/14–2026/27
Visa säsong för säsong20 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | Eredivisie | 17 | 7 | 5 | 5 | 27 | 26 | +1 | 26 | 1.53 | 2 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 4 | 3 | 10 | 14 | 29 | -15 | 15 | 0.88 | 5 |
| 2016/17 | Eredivisie | 17 | 4 | 1 | 12 | 20 | 35 | -15 | 13 | 0.76 | 3 |
| 2016/17 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Eredivisie | 17 | 7 | 1 | 9 | 25 | 24 | +1 | 22 | 1.29 | 4 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | Eredivisie | 17 | 7 | 6 | 4 | 28 | 23 | +5 | 27 | 1.59 | 7 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 7 | 4 | 6 | 31 | 23 | +8 | 25 | 1.47 | 5 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 10 | 4 | 3 | 32 | 22 | +10 | 34 | 2.00 | 6 |
| 2024/25 | KNVB Beker | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | UEFA Europa Conference League | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 | 1 |
| 2025/26 | UEFA Europa League | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 4 | 1.00 | 1 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 6 | 7 | 4 | 34 | 24 | +10 | 25 | 1.47 | 6 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 2 | +5 | 6 | 3.00 | 0 |
| Totalt | 154 | 62 | 34 | 58 | 251 | 228 | +23 | 220 | 1.43 | 43 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för GO Ahead Eagles på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta GO Ahead Eagles vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
9och 4 till
Räddade en poäng
16och 11 till
Läst ur målen i 154 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött GO Ahead Eagles här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PSV Eindhoven | 9 | 8 | 0 | 1 | 25 | 11 | +14 | 24 | 2.67 |
| Utrecht | 9 | 4 | 4 | 1 | 17 | 10 | +7 | 16 | 1.78 |
| Twente | 9 | 5 | 1 | 3 | 17 | 12 | +5 | 16 | 1.78 |
| Ajax | 8 | 4 | 3 | 1 | 13 | 8 | +5 | 15 | 1.88 |
| AZ Alkmaar | 8 | 6 | 1 | 1 | 20 | 5 | +15 | 19 | 2.38 |
| Heracles | 8 | 2 | 2 | 4 | 13 | 21 | -8 | 8 | 1.00 |
| Feyenoord | 8 | 5 | 1 | 2 | 20 | 10 | +10 | 16 | 2.00 |
| Heerenveen | 8 | 4 | 2 | 2 | 13 | 8 | +5 | 14 | 1.75 |
| PEC Zwolle | 7 | 1 | 2 | 4 | 9 | 17 | -8 | 5 | 0.71 |
| Groningen | 7 | 3 | 3 | 1 | 13 | 11 | +2 | 12 | 1.71 |
Visa alla36 klubbar
| NEC Nijmegen | 7 | 1 | 3 | 3 | 10 | 15 | -5 | 6 | 0.86 |
| Vitesse | 6 | 4 | 1 | 1 | 13 | 9 | +4 | 13 | 2.17 |
| Sparta Rotterdam | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 4 | +3 | 10 | 1.67 |
| Willem II | 5 | 1 | 0 | 4 | 2 | 10 | -8 | 3 | 0.60 |
| Excelsior | 5 | 0 | 1 | 4 | 1 | 11 | -10 | 1 | 0.20 |
| NAC Breda | 5 | 0 | 0 | 5 | 2 | 18 | -16 | 0 | 0.00 |
| Fortuna Sittard | 5 | 1 | 1 | 3 | 7 | 11 | -4 | 4 | 0.80 |
| RKC Waalwijk | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 8 | -2 | 4 | 0.80 |
| ADO Den Haag | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 9 | -6 | 0 | 0.00 |
| Cambuur | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 5 | 1.25 |
| Roda | 3 | 1 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 3 | 1.00 |
| Volendam | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 10 | -9 | 0 | 0.00 |
| Almere City FC | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 | 1 | 0.50 |
| Aston Villa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| VfB Stuttgart | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Emmen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| SC Braga | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Brann | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| FC Eindhoven | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Helmond Sport | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| FCSB | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Noordwijk | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| De Treffers | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Jodan Boys | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 154 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 479 mål, 251 av hemmalaget och 228 av gästen
Klockan bygger på 154 av arenans 154 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 479 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för GO Ahead Eagles på arenan.
- 1O. Edvardsen20mål
- 2M. Suray17mål
- 3V. Edvardsen13mål
- 4M. Deijl10mål
- 5I. Lidberg10mål
- 6W. Willumsson9mål
- 7J. Antonia8mål
- 8P. Rommens8mål
- 9J. Breum8mål
- 10S. Hendriks7mål
Listorna bygger på 154 av arenans 154 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 479 mål.