FootSam
FOOTBALL DATA

Cegeka Arena

Genk, Belgien·Genk

1.88poäng per match
54 %hemmavinster
124spelade matcher
Kapacitet
24 956
Underlag
Naturgräs

Jupiler Pro League, UEFA Europa League, Cup och 4 andra tävlingar, augusti 2021 till augusti 2026. 126 spelade matcher.

18 matcherobesegrade i rad här 2024–2025 för Genk. 15 vinster, 3 oavgjorda.
6–1mot KVC Westerlo 2022 — den största segern platsen sett.
0 av 6KVC Westerlo har aldrig vunnit här, på 6 besök.
SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan

Genk på sin hemmaplan2021/22–2026/27

1.88poäng per match
54 %vinstprocent
673225V–O–F på 124 matcher
223132målskillnad +91
41hållna nollor
26matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2021/22–2026/27
Visa säsong för säsong15 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2021/22UEFA Europa League301226-410.330
2021/22Jupiler Pro League1811343920+19362.006
2021/22Cup101033011.000
2022/23Jupiler Pro League2015325019+31482.405
2022/23Cup210113-231.501
2023/24UEFA Champions League101022011.000
2023/24UEFA Europa League101011011.000
2023/24Jupiler Pro League219753323+10341.627
2023/24UEFA Europa Conference League422063+382.002
2024/25Jupiler Pro League2015233715+22472.3510
2024/25Cup211032+142.000
2025/26UEFA Europa League732298+1111.572
2025/26Jupiler Pro League207852622+4291.456
2025/26Cup210143+131.501
2026/27Jupiler Pro League220072+563.001
Totalt124673225223132+912331.8841
II · Klubben

Historien

Rekorden

Ytterligheterna för Genk på den här arenan

18obesegrad i följd28 juli 2024 – 30 mars 202515 vinster, 3 oavgjorda
12raka segrar11 aug. 2024 – 1 feb. 2025
4hållna nollor i följd1 mars 2026 – 12 apr. 2026
3raka förluster20 apr. 2025 – 11 maj 2025

Största segrar

18 okt. 2022Genk61KVC Westerlo+5 mål
3 apr. 2022Genk50AS Eupen+5 mål
29 jan. 2023Genk40Seraing United+4 mål
22 okt. 2023Genk40KV Mechelen+4 mål
17 dec. 2023Genk40Kortrijk+4 mål

Största förluster

30 sep. 2021Genk03Dinamo Zagreb+3 mål emot
24 okt. 2021Genk03Gent+3 mål emot
11 jan. 2023Genk03Antwerp+3 mål emot
3 mars 2024Genk03Club Brugge KV+3 mål emot
28 apr. 2024Genk03Club Brugge KV+3 mål emot

Vändningarna

Hur ofta Genk vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

16
11 aug. 2024Club Brugge KV32låg under med 2
15 aug. 2026KVC Westerlo32låg under med 2
16 dec. 2021Charleroi42låg under med 1
10 maj 2022Charleroi32låg under med 1
8 jan. 2023Club Brugge KV31låg under med 1

och 11 till

Räddade en poäng

13
24 sep. 2023St. Truiden33låg under med 3
26 feb. 2026Dinamo Zagreb33låg under med 2
4 nov. 2021West Ham22låg under med 1
7 nov. 2021Cercle Brugge11låg under med 1
1 dec. 2021Club Brugge KV33låg under med 1

och 8 till

Tappade ledningen

18
1 okt. 2023KVC Westerlo33ledde med 2
12 sep. 2021Union St. Gilloise11ledde med 1
4 nov. 2021West Ham22ledde med 1
28 nov. 2021Club Brugge KV23ledde med 1
1 dec. 2021Club Brugge KV33ledde med 1

och 13 till

Läst ur målen i 124 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna

Hur det gått för lagen som mött Genk här

36klubbar har gästat
14av dem har vunnit här
Club Brugge KVflest segrar · 5 av 10 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Club Brugge KV105232418+6171.70
Antwerp10343910-1131.30
Anderlecht9117817-940.44
Gent8323810-2111.38
Union St. Gilloise8422108+2141.75
Standard Liege712469-350.71
Charleroi7124715-850.71
KVC Westerlo6024717-1020.33
KV Mechelen6105617-1130.50
Cercle Brugge604268-240.67
Visa alla36 klubbar
OH Leuven501439-610.20
St. Truiden512267-151.00
Kortrijk4004311-800.00
Zulte Waregem300326-400.00
AS Eupen310239-631.00
Beerschot VA200215-400.00
Dinamo Zagreb211063+342.00
Ferencvarosi TC211010+142.00
Dender200216-500.00
RWDM200216-500.00
Seraing United200207-700.00
West Ham101022011.00
SC Freiburg100101-100.00
Lech Poznan110021+133.00
Malmö FF100112-100.00
Fiorentina101022011.00
Real Betis101000011.00
FC Basel 1893100112-100.00
Olympiakos Piraeus101011011.00
KV Oostende100103-300.00
SK Beveren100104-400.00
Rapid Vienna110010+133.00
Servette FC101022011.00
Cukaricki100102-200.00
Adana Demirspor100112-100.00
RAAL La Louvière101011011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 126 färdigspelade matcher

2.89mål per match
364mål totalt
52 %båda lagen målat
57 %över 2,5 mål
32 %över 3,5 mål
8mållösa matcher · 6 %

Vanligaste resultat

1–11512 %
2–11411 %
1–0119 %
0–1108 %
0–086 %

Målrikaste matcherna

26 dec. 2025Genk35Club Brugge KV8 mål
18 okt. 2022Genk61KVC Westerlo7 mål
16 apr. 2023Genk52Anderlecht7 mål
16 dec. 2021Genk42Charleroi6 mål
29 apr. 2022Genk42KV Mechelen6 mål

Målklockan

När målen faller här — 364 mål, 230 av hemmalaget och 134 av gästen

47
13 %1–15
51
14 %16–30
71
20 %31–45
55
15 %46–60
49
13 %61–75
91
25 %76–90
Hemmalaget 230 Gästen 134Flest mål i 76–9091 stycken

Klockan bygger på 126 av arenans 126 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 364 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för Genk på arenan.

  1. 1P. Onuachu24mål
  2. 2J. Paintsil21mål
  3. 3T. Arokodare20mål
  4. 4B. Heynen16mål
  5. 5P. Hrošovský13mål
  6. 6Oh Hyeon-Gyu10mål
  7. 7D. Muñoz9mål
  8. 8Y. Sor9mål
  9. 9Z. El Ouahdi9mål
  10. 10J. Ito8mål

Listorna bygger på 126 av arenans 126 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 364 mål.