CASHPOINT Arena
Altach, Österrike·

- Kapacitet
- 8 500
- Underlag
- Naturgräs
Bundesliga, Cup och UEFA Europa League, juli 2014 till augusti 2026. 212 spelade matcher.
Har även hetat Cashpoint Arena (2016–2019), Cashpoint-Arena (2025–2027)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
SCR Altach på sin hemmaplan2014/15–2026/27
Visa säsong för säsong19 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2014/15 | Bundesliga | 18 | 12 | 3 | 3 | 33 | 16 | +17 | 39 | 2.17 | 8 |
| 2014/15 | Cup | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 5 | -4 | 1 | 0.50 | 0 |
| 2015/16 | Bundesliga | 18 | 7 | 4 | 7 | 21 | 20 | +1 | 25 | 1.39 | 7 |
| 2016/17 | Bundesliga | 18 | 10 | 4 | 4 | 27 | 18 | +9 | 34 | 1.89 | 7 |
| 2017/18 | UEFA Europa League | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | 1.67 | 0 |
| 2017/18 | Bundesliga | 18 | 6 | 5 | 7 | 23 | 23 | 0 | 23 | 1.28 | 6 |
| 2018/19 | Bundesliga | 16 | 4 | 3 | 9 | 27 | 29 | -2 | 15 | 0.94 | 1 |
| 2018/19 | Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2019/20 | Bundesliga | 16 | 5 | 5 | 6 | 27 | 27 | 0 | 20 | 1.25 | 2 |
| 2020/21 | Bundesliga | 16 | 6 | 4 | 6 | 17 | 20 | -3 | 22 | 1.38 | 4 |
| 2020/21 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 7 | 0 | +7 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2021/22 | Bundesliga | 16 | 2 | 6 | 8 | 10 | 24 | -14 | 12 | 0.75 | 2 |
| 2022/23 | Bundesliga | 16 | 3 | 5 | 8 | 15 | 23 | -8 | 14 | 0.88 | 3 |
| 2023/24 | Bundesliga | 16 | 3 | 7 | 6 | 14 | 17 | -3 | 16 | 1.00 | 5 |
| 2023/24 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2024/25 | Bundesliga | 16 | 2 | 8 | 6 | 16 | 18 | -2 | 14 | 0.88 | 4 |
| 2025/26 | Bundesliga | 16 | 8 | 6 | 2 | 21 | 15 | +6 | 30 | 1.88 | 6 |
| 2025/26 | Cup | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | Bundesliga | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.50 | 0 |
| Totalt | 211 | 73 | 63 | 75 | 273 | 265 | +8 | 282 | 1.34 | 57 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för SCR Altach på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta SCR Altach vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
11och 6 till
Räddade en poäng
29och 24 till
Tappade ledningen
40och 35 till
Läst ur målen i 211 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött SCR Altach här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Austria Vienna | 19 | 3 | 6 | 10 | 18 | 32 | -14 | 15 | 0.79 |
| Wolfsberger AC | 19 | 7 | 3 | 9 | 24 | 24 | 0 | 24 | 1.26 |
| Red Bull Salzburg | 17 | 9 | 5 | 3 | 32 | 18 | +14 | 32 | 1.88 |
| Sturm Graz | 17 | 8 | 5 | 4 | 21 | 17 | +4 | 29 | 1.71 |
| Rapid Vienna | 17 | 5 | 7 | 5 | 19 | 18 | +1 | 22 | 1.29 |
| Admira Wacker | 16 | 8 | 5 | 3 | 25 | 19 | +6 | 29 | 1.81 |
| Ried | 14 | 3 | 5 | 6 | 14 | 18 | -4 | 14 | 1.00 |
| TSV Hartberg | 14 | 4 | 7 | 3 | 18 | 21 | -3 | 19 | 1.36 |
| WSG Wattens | 14 | 3 | 5 | 6 | 13 | 16 | -3 | 14 | 1.00 |
| Lask Linz | 13 | 10 | 2 | 1 | 19 | 5 | +14 | 32 | 2.46 |
Visa alla23 klubbar
| SV Mattersburg | 11 | 3 | 3 | 5 | 13 | 17 | -4 | 12 | 1.09 |
| SKN ST. Polten | 9 | 4 | 0 | 5 | 12 | 18 | -6 | 12 | 1.33 |
| FC BW Linz | 6 | 1 | 2 | 3 | 5 | 9 | -4 | 5 | 0.83 |
| Austria Klagenfurt | 5 | 3 | 2 | 0 | 11 | 3 | +8 | 11 | 2.20 |
| Austria Lustenau | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 7 | -2 | 5 | 1.25 |
| Grazer AK | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 5 | 0 | 5 | 1.25 |
| Grödig | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 7 | -6 | 0 | 0.00 |
| Wacker Innsbruck | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 2 | +4 | 6 | 3.00 |
| SC Wiener Neustadt | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Brest | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Gent | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Chikhura Sachkhere | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Seekirchen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 16 av arenans 212 spelade matcher (8 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 212 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 545 mål, 273 av hemmalaget och 272 av gästen
Klockan bygger på 212 av arenans 212 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 545 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för SCR Altach på arenan.
- 1J. Aigner19mål
- 2M. Fischer12mål
- 3M. Berisha11mål
- 4P. Greil10mål
- 5E. Schreiner10mål
- 6Louis Clément Ngwat-Mahop10mål
- 7A. Nuhiu10mål
- 8C. Gebauer8mål
- 9P. Netzer8mål
- 10A. Grbić7mål
Listorna bygger på 212 av arenans 212 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 545 mål.