Carlo Castellani
Italien·
Serie A, Serie B och Coppa Italia, augusti 2015 till augusti 2026. 83 spelade matcher.
Källan har aldrig gett den här arenan ett eget id — vi känner den bara på namnet. Därför finns ingen kapacitet, inget underlag och ingen bild.
Hemmaplan
Hemmaplan
Empoli på sin hemmaplan2015/16–2026/27
Visa säsong för säsong8 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Serie A | 19 | 7 | 6 | 6 | 22 | 20 | +2 | 27 | 1.42 | 8 |
| 2016/17 | Serie A | 19 | 5 | 4 | 10 | 16 | 29 | -13 | 19 | 1.00 | 5 |
| 2016/17 | Coppa Italia | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2017/18 | Serie B | 21 | 14 | 6 | 1 | 48 | 23 | +25 | 48 | 2.29 | 5 |
| 2017/18 | Coppa Italia | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2018/19 | Serie A | 19 | 9 | 3 | 7 | 33 | 30 | +3 | 30 | 1.58 | 3 |
| 2018/19 | Coppa Italia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2026/27 | Serie B | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 83 | 37 | 20 | 26 | 126 | 110 | +16 | 131 | 1.58 | 23 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Empoli på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Empoli vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
3Räddade en poäng
10och 5 till
Läst ur målen i 82 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Empoli här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lazio | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | 2.00 |
| Sassuolo | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | 1.00 |
| AC Milan | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 4 | +3 | 5 | 1.67 |
| Chievo | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | 1.67 |
| Napoli | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 |
| Udinese | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Genoa | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 3 | +2 | 6 | 2.00 |
| Juventus | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 |
| AS Roma | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | 2.33 |
| Sampdoria | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | 2.33 |
Visa alla42 klubbar
| Atalanta | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| Bologna | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | 0.33 |
| Fiorentina | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 | 3 | 1.00 |
| Torino | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| Inter | 3 | 3 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 9 | 3.00 |
| Frosinone | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | 1.33 |
| Palermo | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 5 | -5 | 1 | 0.33 |
| Cagliari | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Cesena | 2 | 1 | 0 | 1 | 5 | 6 | -1 | 3 | 1.50 |
| Cittadella | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 6 | 3.00 |
| Carpi | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Cremonese | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 0.50 |
| Parma | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.50 |
| Pescara | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.50 |
| SPAL | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | 3.00 |
| Crotone | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Hellas Verona | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ascoli | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Bari | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Novara | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Salernitana | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Spezia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Ternana | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Venezia | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Brescia | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Foggia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Perugia | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Pro Vercelli | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Virtus Entella | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Avellino | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Renate | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1.00 |
| Vicenza Virtus | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 83 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 230 mål, 123 av hemmalaget och 107 av gästen
Klockan bygger på 82 av arenans 83 spelade matcher (99 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 230 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Empoli på arenan.
- 1F. Caputo29mål
- 2A. Donnarumma13mål
- 3Massimo Maccarone12mål
- 4M. Zajc5mål
- 5M. Pucciarelli5mål
- 6R. Krunić5mål
- 7P. Zieliński4mål
- 8R. Saponara4mål
- 9M. Pasqual4mål
- 10G. Di Lorenzo3mål
Listorna bygger på 82 av arenans 83 spelade matcher (99 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 230 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.