Cambuurstadion
Nederländerna·
Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2013 till december 2021. 66 spelade matcher.
Har även hetat Cambuur-Stadion (2015–2019)
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Cambuur på sin hemmaplan2013/14–2021/22
Visa säsong för säsong10 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | Eredivisie | 17 | 10 | 2 | 5 | 30 | 19 | +11 | 32 | 1.88 | 5 |
| 2014/15 | Eredivisie | 17 | 8 | 2 | 7 | 25 | 22 | +3 | 26 | 1.53 | 3 |
| 2015/16 | Eredivisie | 17 | 2 | 5 | 10 | 12 | 32 | -20 | 11 | 0.65 | 2 |
| 2016/17 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2018/19 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 9 | 4 | 0 | 5 | 17 | 20 | -3 | 12 | 1.33 | 1 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| Totalt | 66 | 27 | 9 | 30 | 94 | 101 | -7 | 90 | 1.36 | 12 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Cambuur på den här arenan
Största segrar
Vändningarna
Hur ofta Cambuur vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
5Räddade en poäng
3Tappade ledningen
8och 3 till
Läst ur målen i 66 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Cambuur här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Feyenoord | 5 | 5 | 0 | 0 | 10 | 3 | +7 | 15 | 3.00 |
| Ajax | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 | 2.25 |
| Vitesse | 4 | 3 | 0 | 1 | 13 | 5 | +8 | 9 | 2.25 |
| AZ Alkmaar | 4 | 2 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 8 | 2.00 |
| Groningen | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 10 | -5 | 4 | 1.00 |
| Heracles | 4 | 1 | 0 | 3 | 7 | 6 | +1 | 3 | 0.75 |
| Utrecht | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 8 | -3 | 3 | 0.75 |
| Heerenveen | 4 | 2 | 0 | 2 | 5 | 6 | -1 | 6 | 1.50 |
| GO Ahead Eagles | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 9 | -5 | 3 | 0.75 |
| Twente | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 | 5 | 1.25 |
Visa alla23 klubbar
| PEC Zwolle | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 6 | -4 | 0 | 0.00 |
| PSV Eindhoven | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 2 | +8 | 9 | 3.00 |
| ADO Den Haag | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | 1.33 |
| NEC Nijmegen | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 6 | -2 | 3 | 1.00 |
| Willem II | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Excelsior | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | 2.00 |
| NAC Breda | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 2.00 |
| Roda | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| De Graafschap | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | +1 | 3 | 3.00 |
| Dordrecht | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| RKC Waalwijk | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Koninklijke HFC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| GVVV Veenendaal | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 66 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 195 mål, 94 av hemmalaget och 101 av gästen
Klockan bygger på 66 av arenans 66 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 195 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Cambuur på arenan.
- 1B. Ogbeche11mål
- 2M. Barto10mål
- 3S. van de Streek7mål
- 4Erik Bakker7mål
- 5Michiel Hemmen5mål
- 6J. Jacobs4mål
- 7E. Manu3mål
- 8M. Ritzmaier3mål
- 9R. Uldriķis3mål
- 10R. Leeuwin2mål
Listorna bygger på 66 av arenans 66 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 195 mål.