Bootham Crescent
England·
- poäng per match
- 1.20
- hemmavinster
- 28 %
- spelade matcher
- 101
League Two, FA Cup och League Cup, augusti 2012 till november 2019. 101 spelade matcher.
Hemmaplan
Hemmaplan
York på sin hemmaplan2012/13–2019/20
Visa säsong för säsong11 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012/13 | League Two | 23 | 6 | 8 | 9 | 25 | 31 | -6 | 26 | 1.13 | 7 |
| 2012/13 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2013/14 | League Two | 24 | 10 | 9 | 5 | 23 | 16 | +7 | 39 | 1.63 | 13 |
| 2013/14 | FA Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2013/14 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2014/15 | League Two | 23 | 5 | 10 | 8 | 16 | 21 | -5 | 25 | 1.09 | 10 |
| 2014/15 | FA Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2014/15 | League Cup | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 | 0 |
| 2015/16 | League Two | 23 | 6 | 7 | 10 | 33 | 41 | -8 | 25 | 1.09 | 2 |
| 2015/16 | League Cup | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 | 0 |
| 2019/20 | FA Cup | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 101 | 28 | 37 | 36 | 105 | 122 | -17 | 121 | 1.20 | 33 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för York på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta York vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Räddade en poäng
6och 1 till
Tappade ledningen
19och 14 till
Läst ur målen i 101 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött York här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AFC Wimbledon | 6 | 4 | 2 | 0 | 13 | 5 | +8 | 14 | 2.33 |
| Bristol Rovers | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 7 | +1 | 7 | 1.75 |
| Northampton | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Oxford United | 4 | 2 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 7 | 1.75 |
| Plymouth | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 5 | 1.25 |
| Wycombe | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | 5 | 1.25 |
| Accrington ST | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 4 | +3 | 5 | 1.25 |
| Exeter City | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | 1.00 |
| Morecambe | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 6 | 0 | 3 | 0.75 |
| Dagenham & Redbridge | 4 | 1 | 1 | 2 | 7 | 8 | -1 | 4 | 1.00 |
Visa alla43 klubbar
| Burton Albion | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | -3 | 2 | 0.67 |
| Fleetwood Town | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 9 | 3.00 |
| Southend | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | 1.33 |
| Portsmouth | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | 0.33 |
| Hartlepool United | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | 1.33 |
| Newport County | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | +2 | 6 | 2.00 |
| Cheltenham | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | -1 | 2 | 0.67 |
| Mansfield Town | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | 2.33 |
| Rochdale | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1.00 |
| Bradford | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Bury | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1.50 |
| Chesterfield | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | 2.00 |
| Luton | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Stevenage | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 3 | 1.50 |
| Barnet | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | 2.00 |
| Cambridge United | 2 | 0 | 2 | 0 | 4 | 4 | 0 | 2 | 1.00 |
| Carlisle United | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1.00 |
| Torquay | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 |
| Burnley | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | +4 | 3 | 3.00 |
| Rotherham | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Scunthorpe United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | -3 | 0 | 0.00 |
| Gillingham | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Port Vale | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 |
| Shrewsbury | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Doncaster | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Crawley Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Leyton Orient | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Notts County | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Yeovil Town | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Tranmere | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Aldershot Town | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1.00 |
| Stockport County | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Altrincham | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 101 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 227 mål, 105 av hemmalaget och 122 av gästen
Klockan bygger på 101 av arenans 101 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 227 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för York på arenan.
- 1Wes Fletcher10mål
- 2M. Coulson9mål
- 3B. Fewster8mål
- 4A. Chambers6mål
- 5L. Summerfield5mål
- 6J. Walker5mål
- 7Matthew James Blair4mål
- 8R. Bowman3mål
- 9V. Oliver3mål
- 10D. Winfield3mål
Listorna bygger på 101 av arenans 101 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 227 mål.