FootSam
FOOTBALL DATA
1.68poäng per match
48 %hemmavinster
50spelade matcher

UEFA Europa League, UEFA Champions League, UEFA Europa Conference League och 2 andra tävlingar, juli 2013 till juli 2026. 72 spelade matcher.

17 matcherobesegrade i rad här 2015–2017 för FC Astana. 9 vinster, 8 oavgjorda.
5–1mot Valletta FC 2019 — den största segern platsen sett.

FC Astana och Kazakhstan och Shakhter Karagandy har ytterligare 55 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.

SäsongAlla säsonger
I · Klubben

Hemmaplan

Hemmaplan — FC Astana

FC Astana på den arena klubben delar2014/15–2025/26

1.68poäng per match
48 %vinstprocent
241214V–O–F på 50 matcher
7760målskillnad +17
15hållna nollor
12matcher utan mål
Poäng per match, säsong för säsong2014/15–2025/26
Visa säsong för säsong17 säsonger
SäsongTävlingMVOFGMIMMSPP/MNollor
2014/15UEFA Europa League421164+271.752
2015/16UEFA Champions League6330128+4122.002
2016/17UEFA Champions League211032+142.000
2016/17UEFA Europa League422052+382.002
2017/18UEFA Champions League321085+372.330
2017/18UEFA Europa League411287+141.001
2018/19UEFA Champions League320133062.001
2018/19UEFA Europa League430152+392.252
2019/20UEFA Champions League110010+133.001
2019/20UEFA Europa League64021510+5122.001
2020/21UEFA Europa League100101-100.000
2021/22UEFA Europa Conference League210154+131.501
2022/23UEFA Europa Conference League100101-100.000
2023/24UEFA Champions League201113-210.500
2023/24UEFA Europa League110021+133.000
2023/24UEFA Europa Conference League411224-241.002
2025/26UEFA Europa Conference League201113-210.500
Totalt502412147760+17841.6815
II · Klubben

Historien

Rekorden — FC Astana

Ytterligheterna för FC Astana på den här arenan

17obesegrad i följd22 juli 2015 – 19 okt. 20179 vinster, 8 oavgjorda
4raka segrar9 juli 2019 – 22 aug. 2019
2hållna nollor i följd10 juli 2014 – 17 juli 2014
2raka förluster23 nov. 2017 – 15 feb. 2018

Största segrar

8 aug. 2019FC Astana51Valletta FC+4 mål
22 aug. 2019FC Astana30Bate Borisov+3 mål

Största förluster

7 nov. 2019FC Astana05AZ Alkmaar+5 mål emot
21 aug. 2014FC Astana03Villarreal+3 mål emot
15 feb. 2018FC Astana13Sporting CP+2 mål emot
7 aug. 2018FC Astana02Dinamo Zagreb+2 mål emot
2 aug. 2023FC Astana02Dinamo Zagreb+2 mål emot

Vändningarna — FC Astana

Hur ofta FC Astana vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet

Vände och vann

5
5 aug. 2015HJK Helsinki43låg under med 2
24 nov. 2016Apoel Nicosia21låg under med 1
1 aug. 2019FC Santa Coloma41låg under med 1
28 nov. 2019Manchester United21låg under med 1
8 aug. 2023Ludogorets21låg under med 1

Räddade en poäng

4
31 juli 2014AIK Stockholm11låg under med 1
30 sep. 2015Galatasaray22låg under med 1
28 sep. 2017Slavia Praha11låg under med 1
24 juli 2025Zimbru11låg under med 1

Tappade ledningen

9
25 nov. 2015Benfica22ledde med 2
12 aug. 2021KuPS34ledde med 2
27 juli 2016Celtic11ledde med 1
3 nov. 2016Olympiakos Piraeus11ledde med 1
18 juli 2017Spartaks Jūrmala11ledde med 1

och 4 till

Läst ur målen i 50 matcher.

III · Klubben

Gästerna

Gästerna — FC Astana

Hur det gått för lagen som mött FC Astana här

43klubbar har gästat
11av dem har vunnit här
Dinamo Zagrebflest segrar · 3 av 3 besök
GästBesökVOFGMIMMSPP/M
Dinamo Zagreb330060+693.00
Apoel Nicosia300314-300.00
Celtic201145-110.50
Bate Borisov200205-500.00
Villarreal220062+463.00
Manchester United100112-100.00
Rennes100102-200.00
AZ Alkmaar110050+533.00
Benfica101022011.00
Sporting CP110031+233.00
Visa alla43 klubbar
Legia Warszawa100113-200.00
AIK Stockholm101011011.00
FC Midtjylland100112-100.00
Atletico Madrid101000011.00
Maribor100113-200.00
Olympiakos Piraeus101011011.00
Slavia Praha101011011.00
BSC Young Boys101000011.00
Ludogorets100112-100.00
Plzen110021+133.00
Dynamo Kyiv110010+133.00
FK Partizan110021+133.00
Buducnost Podgorica110010+133.00
FK Zalgiris Vilnius100112-100.00
Spartaks Jūrmala101011011.00
FC Santa Coloma100114-300.00
Maccabi Tel Aviv100104-400.00
Galatasaray101022011.00
HJK Helsinki100134-100.00
Valletta FC100115-400.00
Sutjeska100101-100.00
Partizani100101-100.00
Pyunik Yerevan100102-200.00
Lausanne110020+233.00
FK Jablonec100112-100.00
Aris Thessalonikis100102-200.00
KuPS110043+133.00
CFR 1907 Cluj100101-100.00
Dinamo Tbilisi101011011.00
Raków Częstochowa110010+133.00
Hapoel Tel Aviv100103-300.00
Zimbru101011011.00
Ballkani101000011.00
IV · Platsen

Målen

Målen på arenan

Båda lagens mål i 72 färdigspelade matcher

2.74mål per match
197mål totalt
49 %båda lagen målat
51 %över 2,5 mål
28 %över 3,5 mål
5mållösa matcher · 7 %

Vanligaste resultat

1–1811 %
0–2710 %
1–068 %
2–168 %
0–057 %

Målrikaste matcherna

22 aug. 2017FC Astana43Celtic7 mål
12 aug. 2021FC Astana34KuPS7 mål
8 aug. 2019FC Astana51Valletta FC6 mål
7 nov. 2019FC Astana05AZ Alkmaar5 mål

Målklockan

När målen faller här — 197 mål, 105 av hemmalaget och 92 av gästen

19
10 %1–15
28
14 %16–30
35
18 %31–45
42
21 %46–60
29
15 %61–75
44
22 %76–90
Hemmalaget 105 Gästen 92Flest mål i 76–9044 stycken

Klockan bygger på 72 av arenans 72 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 197 mål.

V · Platsen

Spelarna

Målskyttarna

Spelarna som satt avtryck på den här arenan

Flest mål för FC Astana på arenan.

  1. 1M. Tomasov11mål
  2. 2P. Twumasi10mål
  3. 3J. Kabananga5mål
  4. 4R. Sigurjónsson5mål
  5. 5M. Aničić4mål
  6. 6Yuriy Logvinenko3mål
  7. 7Evgeny Postnikov3mål
  8. 8D. Shomko3mål
  9. 9R. Cañas3mål
  10. 10B. Dzholchiev3mål

Listorna bygger på 72 av arenans 72 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 197 mål.