Allianz Stadium
Torino·

- Byggd
- 2009
- Kapacitet
- 45 666
- Underlag
- Naturgräs
Serie A, UEFA Champions League, Coppa Italia och 4 andra tävlingar, augusti 2015 till augusti 2026. 285 spelade matcher.
Juventus har ytterligare 20 spelade hemmamatcher i samma tävlingar i databasen som varken källan eller registret kan placera. De räknas inte här.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Juventus på sin hemmaplan2015/16–2026/27
Visa säsong för säsong31 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | Serie A | 19 | 16 | 2 | 1 | 37 | 6 | +31 | 50 | 2.63 | 13 |
| 2016/17 | UEFA Champions League | 6 | 4 | 2 | 0 | 9 | 2 | +7 | 14 | 2.33 | 4 |
| 2016/17 | Serie A | 19 | 18 | 1 | 0 | 48 | 9 | +39 | 55 | 2.89 | 10 |
| 2016/17 | Coppa Italia | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 4 | +4 | 9 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | UEFA Champions League | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 6 | 0 | 8 | 1.60 | 2 |
| 2017/18 | Serie A | 19 | 16 | 1 | 2 | 45 | 8 | +37 | 49 | 2.58 | 12 |
| 2017/18 | Coppa Italia | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 9 | 3.00 | 3 |
| 2018/19 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 0 | 2 | 9 | 4 | +5 | 9 | 1.80 | 3 |
| 2018/19 | Serie A | 19 | 15 | 4 | 0 | 39 | 13 | +26 | 49 | 2.58 | 8 |
| 2019/20 | UEFA Champions League | 4 | 4 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 12 | 3.00 | 2 |
| 2019/20 | Serie A | 19 | 16 | 2 | 1 | 46 | 17 | +29 | 50 | 2.63 | 8 |
| 2019/20 | Coppa Italia | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2020/21 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 5 | +3 | 9 | 2.25 | 1 |
| 2020/21 | Serie A | 19 | 14 | 2 | 3 | 40 | 18 | +22 | 44 | 2.32 | 6 |
| 2020/21 | Coppa Italia | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | 2.33 | 2 |
| 2021/22 | UEFA Champions League | 4 | 3 | 0 | 1 | 6 | 5 | +1 | 9 | 2.25 | 2 |
| 2021/22 | Serie A | 19 | 10 | 5 | 4 | 25 | 14 | +11 | 35 | 1.84 | 8 |
| 2021/22 | Coppa Italia | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | 3.00 | 1 |
| 2022/23 | UEFA Champions League | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 5 | 0 | 3 | 1.00 | 0 |
| 2022/23 | UEFA Europa League | 4 | 2 | 2 | 0 | 4 | 2 | +2 | 8 | 2.00 | 2 |
| 2022/23 | Serie A | 19 | 13 | 3 | 3 | 38 | 15 | +23 | 42 | 2.21 | 10 |
| 2022/23 | Coppa Italia | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | 2.33 | 1 |
| 2023/24 | Serie A | 19 | 11 | 7 | 1 | 26 | 11 | +15 | 40 | 2.11 | 10 |
| 2023/24 | Coppa Italia | 3 | 3 | 0 | 0 | 12 | 1 | +11 | 9 | 3.00 | 2 |
| 2024/25 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 5 | +2 | 9 | 1.80 | 1 |
| 2024/25 | Serie A | 19 | 11 | 7 | 1 | 31 | 15 | +16 | 40 | 2.11 | 11 |
| 2024/25 | Coppa Italia | 2 | 1 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 4 | 2.00 | 1 |
| 2025/26 | UEFA Champions League | 5 | 3 | 2 | 0 | 12 | 7 | +5 | 11 | 2.20 | 2 |
| 2025/26 | Serie A | 19 | 10 | 7 | 2 | 35 | 16 | +19 | 37 | 1.95 | 8 |
| 2025/26 | Coppa Italia | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| 2026/27 | Serie A | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | +2 | 3 | 3.00 | 1 |
| Totalt | 279 | 199 | 53 | 27 | 544 | 198 | +346 | 650 | 2.33 | 137 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Juventus på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Juventus vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
24och 19 till
Räddade en poäng
25och 20 till
Läst ur målen i 278 matcher. 1 match är utelämnad — där saknar källan minst ett mål, och ett ofullständigt förlopp går inte att läsa en vändning ur.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Juventus här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lazio | 13 | 1 | 2 | 10 | 9 | 27 | -18 | 5 | 0.38 |
| AC Milan | 13 | 2 | 4 | 7 | 9 | 14 | -5 | 10 | 0.77 |
| Udinese | 13 | 2 | 0 | 11 | 7 | 29 | -22 | 6 | 0.46 |
| Atalanta | 13 | 2 | 6 | 5 | 18 | 21 | -3 | 12 | 0.92 |
| Inter | 13 | 1 | 4 | 8 | 8 | 18 | -10 | 7 | 0.54 |
| Napoli | 12 | 2 | 2 | 8 | 10 | 20 | -10 | 8 | 0.67 |
| Genoa | 12 | 0 | 2 | 10 | 5 | 22 | -17 | 2 | 0.17 |
| AS Roma | 12 | 1 | 2 | 9 | 6 | 15 | -9 | 5 | 0.42 |
| Fiorentina | 12 | 2 | 1 | 9 | 10 | 18 | -8 | 7 | 0.58 |
| Torino | 12 | 0 | 4 | 8 | 8 | 25 | -17 | 4 | 0.33 |
Visa alla68 klubbar
| Sassuolo | 11 | 1 | 2 | 8 | 9 | 28 | -19 | 5 | 0.45 |
| Bologna | 11 | 0 | 3 | 8 | 7 | 24 | -17 | 3 | 0.27 |
| Cagliari | 10 | 0 | 1 | 9 | 4 | 27 | -23 | 1 | 0.10 |
| Sampdoria | 9 | 0 | 0 | 9 | 7 | 30 | -23 | 0 | 0.00 |
| Hellas Verona | 9 | 0 | 2 | 7 | 4 | 15 | -11 | 2 | 0.22 |
| Empoli | 8 | 1 | 2 | 5 | 4 | 14 | -10 | 5 | 0.63 |
| Parma | 6 | 0 | 2 | 4 | 7 | 14 | -7 | 2 | 0.33 |
| Lecce | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 10 | -7 | 1 | 0.20 |
| Chievo | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 9 | -8 | 1 | 0.25 |
| SPAL | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 12 | -11 | 0 | 0.00 |
| Frosinone | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 11 | -8 | 1 | 0.25 |
| Salernitana | 4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 11 | -7 | 2 | 0.50 |
| Monza | 4 | 1 | 0 | 3 | 3 | 6 | -3 | 3 | 0.75 |
| Benfica | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 6 | 2.00 |
| Sporting CP | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 | 0.33 |
| Crotone | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 9 | -9 | 0 | 0.00 |
| Spezia | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 6 | -6 | 0 | 0.00 |
| Barcelona | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | 1.33 |
| Lyon | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 0.50 |
| PSV Eindhoven | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 | 0 | 0.00 |
| FC Porto | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Benevento | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1.50 |
| Venezia | 2 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | 1 | 0.50 |
| Cremonese | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | -7 | 0 | 0.00 |
| Palermo | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 8 | -7 | 0 | 0.00 |
| Atletico Madrid | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Sevilla | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1.00 |
| Como | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 3 | 1.50 |
| Manchester United | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Tottenham | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 1.00 |
| Chelsea | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Manchester City | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Nantes | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1.00 |
| Paris Saint Germain | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Monaco | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| SC Freiburg | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Borussia Dortmund | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 | 4 | 0 | 1 | 1.00 |
| Bayer Leverkusen | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| VfB Stuttgart | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | +1 | 3 | 3.00 |
| Ajax | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| Malmö FF | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Brescia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Carpi | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Pescara | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Valencia | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | -1 | 0 | 0.00 |
| Villarreal | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Real Madrid | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | +3 | 3 | 3.00 |
| Olympiakos Piraeus | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| BSC Young Boys | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Dynamo Kyiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| Zenit | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | -2 | 0 | 0.00 |
| Lokomotiv | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Dinamo Zagreb | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Galatasaray | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | -1 | 0 | 0.00 |
| Ferencvarosi TC | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 0 | 0.00 |
| Pisa | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0.00 |
| Pafos | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
| Maccabi Haifa | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
Publiken
Publiken
Hur många som sett fotboll här
Tunn täckning. Talen bygger på 19 av arenans 285 spelade matcher (7 %) — de matcher källan gett en publiksiffra för. Snittet beskriver alltså en del av arenans historia, inte hela.
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 285 färdigspelade matcher
Målklockan
När målen faller här — 757 mål, 550 av hemmalaget och 207 av gästen
Klockan bygger på 284 av arenans 285 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 757 mål. De 1 övriga saknar minst ett mål hos källan, och ett mål vi inte har kan inte placeras i tiden.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Juventus på arenan.
- 1P. Dybala65mål
- 2Cristiano Ronaldo54mål
- 3G. Higuaín34mål
- 4D. Vlahović34mål
- 5M. Mandžukić26mål
- 6W. McKennie18mål
- 7L. Bonucci17mål
- 8J. Cuadrado17mål
- 9Álvaro Morata15mål
- 10F. Chiesa15mål
Listorna bygger på 284 av arenans 285 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 757 mål. De 1 övriga saknar den uppgiften hos källan. Att räkna dem ändå hade lagt motståndarnas självmål bland hemmalagets skyttar.