Abe Lenstra Stadion
Heerenveen, Nederländerna·
- poäng per match
- 1.53
- hemmavinster
- 42 %
- spelade matcher
- 292
- Kapacitet
- 27 224
- Underlag
- Naturgräs

Eredivisie och KNVB Beker, augusti 2010 till augusti 2026. 292 spelade matcher.
SäsongAlla säsonger
Hemmaplan
Hemmaplan
Heerenveen på sin hemmaplan2010/11–2026/27
Visa säsong för säsong24 säsonger
| Säsong | Tävling | M | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M | Nollor |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010/11 | Eredivisie | 17 | 8 | 3 | 6 | 35 | 23 | +12 | 27 | 1.59 | 6 |
| 2011/12 | Eredivisie | 17 | 8 | 5 | 4 | 37 | 31 | +6 | 29 | 1.71 | 4 |
| 2012/13 | Eredivisie | 18 | 8 | 3 | 7 | 29 | 31 | -2 | 27 | 1.50 | 3 |
| 2013/14 | Eredivisie | 18 | 10 | 4 | 4 | 44 | 27 | +17 | 34 | 1.89 | 5 |
| 2014/15 | Eredivisie | 19 | 9 | 6 | 4 | 36 | 23 | +13 | 33 | 1.74 | 6 |
| 2015/16 | Eredivisie | 17 | 6 | 4 | 7 | 24 | 29 | -5 | 22 | 1.29 | 3 |
| 2016/17 | Eredivisie | 18 | 8 | 5 | 5 | 27 | 19 | +8 | 29 | 1.61 | 6 |
| 2016/17 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2017/18 | Eredivisie | 18 | 7 | 5 | 6 | 25 | 27 | -2 | 26 | 1.44 | 5 |
| 2018/19 | Eredivisie | 17 | 4 | 7 | 6 | 27 | 35 | -8 | 19 | 1.12 | 1 |
| 2019/20 | Eredivisie | 14 | 3 | 8 | 3 | 17 | 18 | -1 | 17 | 1.21 | 2 |
| 2019/20 | KNVB Beker | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | 1.33 | 1 |
| 2020/21 | Eredivisie | 17 | 6 | 5 | 6 | 22 | 18 | +4 | 23 | 1.35 | 8 |
| 2020/21 | KNVB Beker | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 7 | 0 | 6 | 2.00 | 0 |
| 2021/22 | Eredivisie | 18 | 7 | 3 | 8 | 26 | 28 | -2 | 24 | 1.33 | 3 |
| 2021/22 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2022/23 | Eredivisie | 18 | 6 | 3 | 9 | 22 | 28 | -6 | 21 | 1.17 | 4 |
| 2022/23 | KNVB Beker | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | +1 | 3 | 1.50 | 1 |
| 2023/24 | Eredivisie | 17 | 6 | 3 | 8 | 30 | 36 | -6 | 21 | 1.24 | 4 |
| 2023/24 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | +4 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2024/25 | Eredivisie | 17 | 10 | 6 | 1 | 30 | 15 | +15 | 36 | 2.12 | 6 |
| 2025/26 | Eredivisie | 17 | 8 | 6 | 3 | 33 | 24 | +9 | 30 | 1.76 | 2 |
| 2025/26 | KNVB Beker | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | 3.00 | 0 |
| 2026/27 | Eredivisie | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | -1 | 3 | 1.50 | 1 |
| Totalt | 292 | 123 | 77 | 92 | 493 | 429 | +64 | 446 | 1.53 | 72 |
Historien
Rekorden
Ytterligheterna för Heerenveen på den här arenan
Största segrar
Största förluster
Vändningarna
Hur ofta Heerenveen vänt en match här — och hur ofta det gått åt andra hållet
Vände och vann
26och 21 till
Räddade en poäng
33och 28 till
Läst ur målen i 292 matcher.
Gästerna
Gästerna
Hur det gått för lagen som mött Heerenveen här
| Gäst | Besök | V | O | F | GM | IM | MS | P | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Feyenoord | 20 | 12 | 2 | 6 | 38 | 32 | +6 | 38 | 1.90 |
| Utrecht | 19 | 8 | 6 | 5 | 34 | 32 | +2 | 30 | 1.58 |
| AZ Alkmaar | 18 | 9 | 1 | 8 | 35 | 34 | +1 | 28 | 1.56 |
| Ajax | 17 | 13 | 3 | 1 | 45 | 14 | +31 | 42 | 2.47 |
| Twente | 17 | 7 | 4 | 6 | 31 | 28 | +3 | 25 | 1.47 |
| PSV Eindhoven | 15 | 5 | 5 | 5 | 27 | 18 | +9 | 20 | 1.33 |
| Vitesse | 15 | 5 | 5 | 5 | 25 | 22 | +3 | 20 | 1.33 |
| Groningen | 15 | 3 | 5 | 7 | 18 | 27 | -9 | 14 | 0.93 |
| Heracles | 15 | 6 | 4 | 5 | 22 | 25 | -3 | 22 | 1.47 |
| PEC Zwolle | 14 | 4 | 3 | 7 | 13 | 21 | -8 | 15 | 1.07 |
Visa alla30 klubbar
| Willem II | 12 | 1 | 2 | 9 | 12 | 29 | -17 | 5 | 0.42 |
| ADO Den Haag | 11 | 2 | 4 | 5 | 10 | 18 | -8 | 10 | 0.91 |
| NEC Nijmegen | 11 | 3 | 6 | 2 | 13 | 10 | +3 | 15 | 1.36 |
| Excelsior | 10 | 3 | 1 | 6 | 12 | 15 | -3 | 10 | 1.00 |
| NAC Breda | 9 | 0 | 3 | 6 | 5 | 16 | -11 | 3 | 0.33 |
| GO Ahead Eagles | 9 | 2 | 3 | 4 | 11 | 15 | -4 | 9 | 1.00 |
| RKC Waalwijk | 9 | 2 | 3 | 4 | 15 | 18 | -3 | 9 | 1.00 |
| Sparta Rotterdam | 9 | 2 | 2 | 5 | 8 | 13 | -5 | 8 | 0.89 |
| VVV Venlo | 8 | 0 | 4 | 4 | 9 | 19 | -10 | 4 | 0.50 |
| Fortuna Sittard | 8 | 1 | 2 | 5 | 9 | 15 | -6 | 5 | 0.63 |
| Roda | 8 | 0 | 4 | 4 | 12 | 21 | -9 | 4 | 0.50 |
| De Graafschap | 5 | 1 | 1 | 3 | 6 | 13 | -7 | 4 | 0.80 |
| Cambuur | 5 | 0 | 2 | 3 | 7 | 11 | -4 | 2 | 0.40 |
| Volendam | 4 | 1 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 4 | 1.00 |
| Emmen | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 7 | -3 | 4 | 1.33 |
| Almere City FC | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 5 | -4 | 0 | 0.00 |
| Dordrecht | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | +1 | 3 | 3.00 |
| FC OSS | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | -2 | 0 | 0.00 |
| Telstar | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | -3 | 0 | 0.00 |
| De Treffers | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | -2 | 0 | 0.00 |
Målen
Målen på arenan
Båda lagens mål i 292 färdigspelade matcher
Vanligaste resultat
Målrikaste matcherna
Målklockan
När målen faller här — 922 mål, 493 av hemmalaget och 429 av gästen
Klockan bygger på 292 av arenans 292 spelade matcher (100 %) — de matcher vars mål summerar exakt till slutresultatet — och på 922 mål.
Spelarna
Målskyttarna
Spelarna som satt avtryck på den här arenan
Flest mål för Heerenveen på arenan.
- 1A. Finnbogason30mål
- 2H. Veerman24mål
- 3B. Dost19mål
- 4P. van Amersfoort18mål
- 5S. Larsson16mål
- 6S. van Hooijdonk16mål
- 7R. Ghoochannejhad14mål
- 8J. Trenskow13mål
- 9R. van La Parra12mål
- 10L. Slagveer12mål
Listorna bygger på 292 av arenans 292 spelade matcher (100 %) — de matcher där varje mål går att avgöra som eget mål eller självmål — och på 922 mål.